Sorana Cîrstea face un salt spectaculos în clasamentul WTA după calificarea în sferturi la Indian Wells

Sorana Cîrstea și-a asigurat un salt spectaculos în clasamentul WTA după ce a obținut calificarea în sferturile de finală de la Indian Wells.

Sportiva noastră a urcat astfel 9 poziții în ierarhia mondială și a ajuns pe 74.

Sorana era sub o mare presiune la startul turneului, deoarece risca să coboare mai bine de 15 locuri pentru că avea de apărat punctele de anul trecut, când a fost eliminată în optimi.

Amintim că Sorana Cîrstea a obținut cel mai bun rezultat din acest an pentru tenisul din România.

Sportiva noastră s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells după ce a învins-o pe Caroline Garcia, ocupanta locului 5 WTA.

Scorul a fost 6-4, 4-6, 7-5, după un meci care a durat două ore și 23 de minute.

De asemenea, este pentru prima dată când o învinge pe Garcia după două înfrângeri la rând.

Ea se va întâlni în sferturile de finală cu lidera clasamentului WTA, Iga Swiatek, care a eliminat-o pe Emma Răducanu.

Partida va avea loc joi, la o oră care nu a fost stabilită încă de organizatori.

Pentru calificarea în sferturile de finală, Sorana și-a asigurat 184.465 de dolari și 215 puncte WTA.