Ce scrie presa internațională după eșecul usturător al Soranei Cîrstea în optimile de la Roland Garros

Sorana Cîrstea a clacat în partida cu Tamara Zidansek după ce a ratat o minge de set în prima manșă, restul de meci fiind la discreția sportivei slovene.

Tenismena din Slovenia, 85 WTA la acest moment, a câștigat partida din optimile de finală de la Roland Garros cu scorul de 7-6, 6-1, după circa o oră și jumătate de joc.

Sorana Cîrstea este eliminată în optimile de la Roland Garros după o înfrangere în minimum de seturi

Cîrstea a avut o minge de set la 6-5 în prima manșă, iar acesta a fost momentul care a destabilizat-o cel mai mult pe româncă, după cum a remarcat presa franceză, imediat după meci: "Tamara Zidansek a învins-o pe românca Sorana Cîrstea într-o oră și 26 de minute, în optimi la French Open. După un prim set extrem de disputat, jucătoarea din Slovenia nu a mai avut probleme în setul secund, câștigat la pas. Românca a avut o minge de set ratată, iar după acel moment nu a mai putut digera pierderea primului set, iar jocul ei s-a prăbușit, necontând practic în restul partidei", se arată în cronica partidei realizată de celebrul cotidian francez L'Equipe.

Sorana va ajunge după acest parcurs în jurul locului 44 WTA, urmând a se alege și cu 170.000 de euro pentru optimea de finală bifată la RG.

Elise Mertens vs. Sorana Cirstea | 2021 Istanbul Final | WTA Match Highlights

Tamara Zidansek se va duela cu învingătoarea meciului Marketa Vondrousova - Paula Badosa, în sferturi la Roland Garros.

Situație bizară la Roland Garros, acolo unde primele trei favorite au fost eliminate înainte de optimi. Se mai întâmplase o singură dată în era Open

Calificare superbă pentru Irina Begu în sferturile de la Roland Garros, în proba de dublu feminin