Sorana Cîrstea este eliminată în optimile de la Roland Garros după o înfrangere în minimum de seturi

Tamara Zidansek a eliminat-o pe Sorana Cîrstea în optimile de la Roland Garros, după un meci terminat în minimum de seturi, în al doilea turneu de Mare Șlem al anului, disputat pe zgura pariziană.

Sportiva din Slovenia de pe locul 85 WTA s-a impus cu scorul de 7-6, 6-1, la capătul unei ore și 28 de minute de joc.

Primul set a fost dominat de cuvântul echilibru, mai ales după ce primele două game-uri au fost terminate cu câte un break de fiecare parte. De aici însă și până la tiebreak nu a mai fost nici măcar o minge de break din partea ambelor sportive, cu o singură excepție însă, dar una majoră, din păcate pentru noi.

E vorba de mingea de set pe care Sorana a avut-o la 6-5, dar pe care nu a reușit să o fructifice.

În tiebreak s-a mers la început tot cap la cap, dar Zidansek a fost mai lucidă la mingile importante, mai bună și s-a desprins decisiv, pentru a câștiga cu 7-4.

Din păcate pentru Sorana, setul secund a fost mai mult un chin pentru sportiva noastră. Parând încă supărată după acea minge de set amintită, Cîrstea a ratat și trei mingi de break în primul game, iar de apoi Zidansek a zburdat efectiv către o mare victorie.

Este primul ei sfert de finală de GS în carieră, în timp ce Sorana va rămâne cu amintirea acelui sfert din 2009, când pierdea cu Sam Stosur.

Cîrstea și-a asigurat un cec de 170.000 de euro şi 240 de puncte WTA, după parcursul său de la Roland Garros, cel mai bun în ultimii 12 ani.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI, Zidansek o învinge cu 7-6, 6-1 pe Sorana, românca a clacat definitiv în manșa secundă.

13.29: Din fericire punctează și Sorana pe tabelă în această manșă secundă..

13.25: 5-0 și totul e deja poveste. Zidansek e la doar un pas de un sfert de finală istoric pentru ea la un GS.

13.22. Da, e cam gata totul, 4-0 și Tamara e la două puncte de victorie. Pare pierdută Sorana pe arena Suzanne Lenglen..

13.17: 3-0, e totuși un break doar diferență, dar moralul sportivei noastre născute la Târgoviște este unul foarte coborât..

13.13: Zidansek face 2-0, se simte descumpănită poate Sorana după ce a ratat atâtea oportunități. Mult mai bună și mai lucidă la punctele importante este slovena.

13.10: Trei mingi de break salvate de Tamara Zidansek, care începe cu bine setul doi, 1-0.

Sorana Cîrstea PIERDE SETUL, un tiebreak câștigat până la urmă cu 7-4 de Zidansek, care nu a greșit în punctele importante. Și-a pierdut luciditatea Sorana exact când trebuia..

INFO: 3-3 la schimbarea terenurilor, domină și aici echilibrul.

12.53: Minge de set salvată de Zidansek, care supraviețuiește și duce setul unu în tiebreak.

12.44: Dar Sorana face și ea game-ul cu lejeritate, 6-5, trebuie să pună presiune acum pe serviciul rivalei sale, poate scapă de emoțiile unui tiebreak!

12.42: Se păstrează însă echilibrul, 5-5, Zidansek mai ia un game la zero.

12.39: Sorana îi ține piept lui Zidansek și în acest game destul de complicat, 5-4, iar slovena va servi imediat pentru a rămâne în această primă manșă.

12.35: Dar se ține bine și slovena, e 4-4, e puternică și solidă și Zidansek pe serviciul său. Probabil că acest set se va decide la micile detalii.

12.31: 4-3, Sorana mai face un nou game alb pe propriul său serviciu.

12.29: 3-3, a împins totuși Sorana game-ul spre egalități, punctele devin din ce în ce mai aspre.

12.23: Sorana atacă, este din ce în ce mai incisivă și după un ultim lung de linie perfect, duce scorul la 3-2.

12.20: Dar și Zidansek își revine pe propriul serviciu și până acum se merge cap la cap, este 2-2.

12.16: Primul game de serviciu îi aparține Soranei, game la zero făcut de româncă. Ea începe să intre în controlul partidei.

12.13: Sorana ia însă breakul înapoi repede, 1-1, două greșeli destul de mari făcute de Zidansek cu forehand-ul.

12.10: Început bun pentru Zidansek din păcate, în această partidă, slovena face breakul din primul game.

ÎNCEPE PARTIDA, Sorana Cîrstea este la serviciu!

12.04: Are loc încălzirea oficială a celor două tenismene.

12.00: Intră cele două jucătoare în arenă, sunt deja prezentate de crainicul de pe Suzanne Lenglen.

Este primul joc între cele două, în circuitul WTA, meci cu o miză uriașă, calificarea în sferturile de finală ale unui Grand Slam, ceea ce pentru Sorana ar fi pentru prima dată posibil din 2009 încoace.

Va fi prima întălnire a zilei pe arena Suzanne Lenglen, iar Sorana, 31 de ani, 54 WTA, este ultima reprezentantă a României pe tabloul feminin de simplu.

Slovena Zidansek ocupă locul 85 WTA la 23 de ani, iar câștigătoarea acestei întâlniri o va înfrunta în sferturi pe învingătoarea partidei Marketa Vondrousova (21 de ani, locul 21 WTA) - Paula Badosa (23 de ani, 35 WTA).

Aceasta a trecut până acum de Bianca Andreescu, Madison Brengle și Katerina Siniakova, la acest Roland Garros.

Sorana Cirstea vs Jelena Jankovic 2009 RG Highlights

De cealaltă parte, Sorana le-a învins până acum la French Open pe Johanna Konta, Martina Trevisan și Daria Kasatkina.

Partida va fi televizată pe EuroSport.

Irina Begu rămâne singura româncă pe tabloul de dublu de la Roland Garros

Sorana Cîrstea, în optimi la Roland Garros: Organizatorii au anunțat ora de start a meciului

WTA dezvăluie o performanță remarcabilă reușită de Sorana Cîrstea la Roland Garros