Campionatul Mondial de înot pentru juniori: Medalii de aur pentru David Popovici și Bianca Costea

România a încheiat în forță Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

David Popovici a obținut medalia de aur la 100 de metri liber după o cursă pe care a dominat-o total.

El a terminat cu timpul 47.13 și i-a depășit pe croatul Jere Hribar (49.37) și cipriotul Nikolas Antoniou (49.91). Patrick Sebastian Dinu a terminat pe locul 5.

”Ce final frumos de reprezentaţie pentru David Popovici la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima! Sportivul român în vârstă de 17 ani a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber cu timpul de 47.13 s.

David a dominat clar finala, terminând cursa la peste două secunde faţă de locul secund, ocupat de Jere Hribar (Croaţia) – 49.37 s. Pe locul trei s-a clasat Nikolas Antoniou (Cipru) – 49.91 s”, este mesajul postat pe pagina de Facebook a Federaţiei Române de Nataţie.

David câștigase medalia de aur și la 200 metri liber la Mondialele de juniori de la Lima.

Bianca Costea a adus și ea un aur pentru România, la 50 metri liber, deși a pornit cu al cincilea timp din calificări.

„Încheiere splendidă pentru delegația României la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. În finala probei de 50 m liber feminin, Bianca Costea a făcut o cursă formidabilă și a cucerit medalia de AUR. Timpul său: 25.35 s”, scrie federația de profil.

Ea le-a depășit pe italiencele italiencele Sara Curtis (25.53 s) și Matilde Biagotti (25.60 s).

Vlad Stancu a terminat cu medalia de bronz la 1.500 metri liber cu timpul 15:17.97.