Campionatul Mondial de înot juniori: David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 m liber cu un nou record

David Popovici a continuat parcursul excelent din ultima perioadă și a câștigat medalia de aur în proba de 200 metri liber de la Campionatul Mondial de înot de juniori de la Lima.

David a terminat cursa cu timpul 1:46.18 min și a câștigat fără emoții medalia de aur. Acesta este un nou record al competiției.

Pe locul doi s-a clasat Daniel Meszaros (Ungaria), cu timpul 1:48.98, iar pe trei a terminat Filippo Bertoni (Italia, 1:49.05).

El își trece astfel în palmares aurul în această probă după ce s-a impus și în Mondialele de seniori și Europenele de seniori și juniori.

”România şi-a trecut în cont o nouă medalie de AUR la această ediţie a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Succesul a fost realizat de extraordinarul David Popovici, în finala probei de 200 m liber. Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18 min. şi a câştigat fără emoţii medalia de AUR cu un nou record al competiţiei”, anunţă Federaţia Română de Nataţie.

David Popovici va concura acum la 100 metri liber. Calificările vor avea loc sâmbătă.