România este campioană mondială în proba de ștafetă 4x100 metri liber masculin: Record pentru David Popovici

România a câștigat medalia de aur în proba de ștafetă 4×100 metri liber masculin din cadrul Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima (Peru).

În componența David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu, ștafeta României a condus finala de la un capăt la altul și a cucerit medalia de aur cu timpul de 3:18.84 minute.

Totodată, cu timpul său din prima sută de metri, de 47.07 secunde, David Popovici a stabilit un nou record al competiției.

Medalia de argint a fost câștigată de Franța (3:20.29 minute), în timp ce bronzul a revenit Lituaniei (3:20.41 minute).

Vlad Stancu, argint la 400 de metri liber

Este cea de-a doua medalie pentru delegația noastră, după ce Vlad Stancu a cucerit medalia de argint la 400 de metri liber.

Sportivul antrenoarei Iulia Becheru a încheiat finala cu timpul de 3:48.38 minute, fiind depășit doar de brazilianul Stephan Steverink (3:48.27 minute), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat polonezul Krysztof Chmielewski (3:49.34 minute).

Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima (Peru) se desfășoară în perioada 30 august - 4 septembrie.