Antrenorul interimar al celor de la Glasgow Rangers l-a criticat pe românul Ianis Hagi, legitimat la gruparea scoțiană, după ce l-a scos sâmbătă seara din teren după doar 45 de minute, la capătul unei evoluții mediocre.
Rangers a pierdut în fața celor de la Motherwell, scor 1-2, în runda cu numărul 29 din Scottish Premiership, iar Ianis Hagi (26 de ani, mijlocaș ofensiv) a fost înlocuit la pauză.
Hagi a fost titularul benzii stângi de la Rangers, dar s-a numărat printre cei 3 fotbaliști scoși încă de la pauză de către antrenorul Barry Ferguson, după o repriză în care oaspeții au înscris de două ori.
„Nu au făcut nici pe departe ceea ce le-am spus să facă. Nu ar trebui să fac 3 schimbări pentru a obține o reacție. Acest lucru reprezintă o îngrijorare pentru mine. Sunt foarte surprins în mod negativ de prima repriză.
Nu e suficient să fii un jucător bun. Trebuie să ai alte și alte calități pentru a fi un jucător la Rangers. Nu am văzut asta. Asta mă frustrează. Mă enervează”, a spus Barry Ferguson, conform Rangers News.
El s-a arătat foarte deranjat de atitudinea jucătorilor săi și a declarat că este profund îngrijorat că trebuie să fie nevoit să facă 3 schimbări în același timp, la pauza unei partide.
Rangers acum ocupă locul secund în clasament, mult în spatele liderei și rivalei Celtic, cu 16 lungimi mai exact în spatele alb-verzilor. Pentru Ianis Hagi a fost al 23-lea meci din acest sezon. A reușit până acum 4 goluri și 7 pase decisive.
D.A.