Ana Bogdan, în sferturi la Limoges

Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Limoges (Franţa), dotat cu premii totale de 92.742 euro, marţi, după ce a trecut de Katrina Scott (SUA), cu 6-3, 7-5.

Ana Bogdan (30 ani, 48 WTA) s-a impus după o oră şi 41 de minute.

În primul set, Ana Bogdan a fost condusă cu 2-0, dar apoi a luat patru ghemuri la rând şi şi-a adjudecat primul act cu 6-3. În setul al doilea, Ana a avut 5-2, a fost egalată (5-5), dar a învins cu 7-5.

Românca şi-a asigurat un cec de 3.226 euro şi 29 puncte WTA pentru victoria reuşită în faţa americancei de 18 ani, care se află pe locul 162 în lume.

În sferturi, Ana Bogdan o va înfrunta pe câştigătoarea dintre belgianca Greet Minnen şi rusoaica Ana Blinkova.