Alte trei favorite au fost eliminate în prima zi de la US Open: Victorie pentru Gabriela Ruse, înfrângere pentru Jaqueline Cristian

Simona Halep nu a fost singurul cap de serie eliminat în prima zi de la US Open 2022.

Daria Kasatkina (fav.10), Martina Trevisan (fav.27) și Jil Teichamnn (fav.30) au părăsit și ele competiția de la Flushing Meadows încă din runda inaugurală:

Harriet Dart - Daria Kasatkina 7-6 (8), 1-6, 6-3

Martina Trevisan - Evgeniya Rodina 5-7, 1-6

Shuai Zhang - Jil Teichmann 6-4, 6-2

Luni seara au intrat în competiție și alte două tenismene române.

La primul meci după o intervenție chirurgicală suferită la mână, Gabriela Ruse (locul 101) a produs surpriza și a scos-o din turneu pe Daria Saville (locul 58 WTA).

A fost 3-6, 6-2, 6-4 în favoarea sportivei noastre, la capătul unui joc de două ore și 16 minute.

În runda următoare, Gabi o va întâlni pe favorita numărul 12, Cori Gauff, care în primul tur a eliminat-o pe Leolia Jeanjean, cu 6-2, 6-3.

În schimb, Jaqueline Cristian (locul 77 WTA), și ea revenită după o accidentare, n-a avut răspuns la jocul favoritei numărul 2, Anett Kontaveit.

Sportiva din Estonia s-a impus cu ușurință, scor 6-3, 6-0, după o oră și șase minute.