Alexandra Dulgheru mai face un salt uriaș în clasamentul WTA, deși pierde finala de la Saint Gaudens

Alexandra Dulgheru s-a aflat duminică în prima ei finală de turneu după revenirea în circuit, a pierdut însă jocul, dar va avea parte din nou de o mare urcare în clasamentul WTA.

Fosta tenismenă de top 30, Dulgheru a pierdut ultimul act de la Saint-Gaudens, Franța, un turneu ITF, finală disputată în fața lui Clara Burel, sportivă gazdă, scor 2-6, 6-1, 2-6.

Deși a condus cu 2-0 în decisiv, Piti nu a mai reușit să își mențină activă concentrarea și forma de moment.

Salt uriaș pentru Alexandra Dulgheru în clasamentul WTA după o săptămână aproape perfectă la Zagreb

După această finală, Dulgheru va urca nu mai puțin de 231 de locuri în clasament, până pe poziția cu numărul 443.

Turneul din Franța a fost unul de categorie ITF, dotat cu premii în valoare totală de 60.000 de dolari.

Dulgheru, 31 de ani, începuse acest turneu pe locul 674 WTA, iar sâmbătă trecuse de favorita 1, Viktorija Golubici, Elveția, scor 7-5, 6-0.

Finala cu Clara Burel (20 de ani, 166 WTA, Franța, favorita 7) a fost întrerupt din cauza ploii în setul secund, la 2-0 pentru Alexandra.

Zidane și-a anunțat jucătorii plecarea sa de la Real Madrid - presă

Iga Swiatek devine campioană la Roma după o finală terminată în 45 de minute, cu un scor uluitor în fața Karolinei Pliskova

Maratonul de Vaccinare de la Blaj, un succes: Lumea a așteptat în ploaie să se imunizeze (Foto)