Accident oribil pentru campionul mondial Marc Marquez în MotoGP (Video)

Marele campion mondial spaniol Marc Marquez a pățit un accident oribil în cursa de MotoGP disputată chiar la el acasă în Spania, pe circuitul de la Jerez de la Frontera.

Marquez, aflat în plină viteză, a ieșit într-un viraj în decor și a fost lovit și de propria sa motocicletă în umărul drept, iar brațul i-a fost prins apoi dedesubtul acesteia.

Spaniolul de la Honda Repsol se salvase în același viraj în turul 4, când a coborât de pe prima poziție până pe locul 19. A recuperat însă fantastic și cu cinci tururi înainte de finiș a ajuns chiar pe locul 3. Cu patru tururi înainte de final, a căzut însă la același viraj și a fost luat de pe circuit de urgență cu o ambulanță.

Cursa a fost câștigată de Fabio Quartararo, 21 de ani, (Petronas Yamaha), urmat fiind pe podium de Maverick Vinales (Monster Energy Yamaha) și de Andrea Dovizioso (Ducati), ultimul din Italia.