Academica Clinceni, cu un pas în play-off-ul Ligii 1

Academica Clinceni a pus capăt, vineri, unei serii de șase meciuri fără victorie.

Ilfovenii s-au impus cu 2-1 în fața lui Poli Iași și sunt la un pas de a obține calificarea în premieră în play-off-ul Ligii 1.

Ieșenii au fost cei care au deschis scorul la Clinceni, prin Platini, în minutul 18, cu un șut bombă de la marginea careului.

Gazdele au întors scorul primului meci din cadrul etapei a 29-a (penultima a sezonului regulat) a Ligii 1 prin Cordea, în minutul 55, și Markovic, în minutul 88.

Cordea a marcat după o respingere în față a lui Brănescu, iar Markovic a punctat cu o reluare din 5 metri, venită tot după o respingere a goalkeeperului ieșean.

Cu această victorie, Academica Clinceni a urcat pe locul 5 în clasamentul Ligii 1, cu 41 de puncte, cu o etapă rămasă până la finalul sezonului regulat.

De partea cealaltă, ieșenii rămân pe ultimul loc al clasamentului, cu 19 puncte.

Academica Clinceni: Vâlceanu - Pashov, Bilali, Gardoș, Dobrescu - Cordea, Cascini, Cebotaru, Longher - Chunchukov, Rusescu.

Poli Iași: Brănescu - Onea, Popa, Baxevanos, Busu - De Iriondo, Passaglia - Platini, Vanzo, Stan - Djuranovic.

Arbitru: Andrei Antonie.