La ce angajați apar cel mai des pietrele la rinichi - studiu

La ce angajați apar cel mai des pietrele la rinichi - studiu
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Un studiu recent a arătat că persoanele care lucrează în schimburi au un risc cu 15% mai mare de a dezvolta litiază renală, în special cei mai tineri și cei implicați în activități cu nivel redus de efort fizic.

Munca prelungită în afara programului obișnuit de zi, mai ales turele de noapte, poate perturba ritmul circadian, influența metabolismul și secreția hormonală, modifica stilul de viață și predispune la unele probleme de sănătate. Cercetările anterioare au arătat că lucrătorii în schimburi au un risc crescut de boli cardiovasculare, sindrom metabolic și tulburări psihice, dar legătura cu litiaza renală a fost rar investigată.

Folosind date de la peste 220.000 de subiecți din Marea Britanie, cercetătorii au analizat asocierea dintre tipul, frecvența și durata muncii și episoadele de pietre la rinichi, pe o perioadă medie de urmărire de 13,7 ani. Au fost efectuate și analize pentru a înțelege dacă factori precum fumatul, somnul, consumul de lichide și IMC mediază această relație.

Am constatat că munca în ture este asociată cu un risc mai mare de apariție a pietrelor la rinichi; o asociere care este parțial mediată de mai mulți factori legați de stilul de viață, inclusiv fumatul, somnul, aportul de lichide și IMC-ul”, explică  dr. Yin Yang, cercetător la Școala de Sănătate Publică, Universitatea Sun Yat-sen, Guangzhou, China.

Totuși, oamenii de știință au observat că un istoric mai lung de muncă în schimburi se asociază cu un risc ușor mai scăzut de calculi la rinichi, ceea ce ar putea sugera un efect de adaptare sau selecția naturală a lucrătorilor mai sănătoși, scrie Medical Xpress.

Boala litiazică renală este frecventă și poate fi prevenită, având o prevalență cuprinsă între 1% și 13% la nivel global. Ea este corelată cu un risc crescut de boli cardiovasculare, insuficiență renală cronică și alte afecțiuni severe.

”Pietrele la rinichi pot fi asimptomatice sau pot provoca complicații acute, în special dureri intense care impun adesea spitalizare”, declară și dr. Felix Knauf, Division of Nephrology and Hypertension, Mayo Clinic. El subliniază că riscul cel mai mare a fost observat la persoanele care lucrează în ture de noapte și a explicat și de ce.

”Un efect central al muncii în schimburi este perturbarea ritmurilor circadiene. Acestea reglează homeostazia și aproape toate sistemele fiziologice, inclusiv pe cele care controlează echilibrul apei și al sărurilor, factori implicați în formarea pietrelor la rinichi. Rezultatele arată că efectele nocive ale muncii în schimburi asupra sănătății renale sunt cauzate, cel puțin parțial, de dereglarea ceasului biologic”, adaugă omul de știință.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇