Grindeanu exclude o colaborare cu AUR și nu va susține un premier AUR. Nu vrea nici guvern minoritar cu UDMR: "Nimeni nu e Mesia renăscut"

Grindeanu exclude o colaborare cu AUR și nu va susține un premier AUR. Nu vrea nici guvern minoritar cu UDMR: "Nimeni nu e Mesia renăscut"
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Sorin Grindeanu exclude o colaborare cu AUR, iar PSD nu va susţine un premier de la AUR. El a mai arătat că nici măcar varianta prin care PSD susţine un guvern minoritar (Cu UDMR) nu este una pe care în acest moment să o poată accepta.

”Nu doar în acest moment, am exclus şi în momentele trecute şi lucrul ăsta a fost cât se poate de clar, din partea noastră”, a spus el, la Euronews.

Liderul PSD a comentat şi anunţul AUR cum că ar vrea să aibă premierul. Întrebat dacă există un scenariu în care PSD ar susţine un premier de la AUR, Grindeanu a răspuns categoric: ”Nu”.

ADVERTISING

Nimeni nu e Mesia renăscut, nimeni nu e de nelocuit

În plus, preşedintele PSD a respins scenariul în care partidul ar putea intra într-un guvern minoritar.

”Am exclus această variantă, nu doar să fie parte a unui guvern minoritar, Partidul Social-Democrat, nici măcar varianta prin care PSD susţine un guvern minoritar nu este una pe care în acest moment să o putem accepta”, a explicat liderul social-democrat.

"Ãsta nu e un guvern stabil, e un guvern care duce rapid spre, să spunem, căutarea unei alte variante în toamnă. (…) Nu, cred că trebuie să căutăm, așa cum a spus Nicușor Dan, președintele, (…) că e interesat nu doar să fie o soluție rapidă, să fie una și stabilă. Cred că asta trebuie să căutăm.

ADVERTISING

Cred că fiecare dintre noi trebuie să lăsăm de la noi și trebuie să găsim o soluție. Orgoliile nu și-au locul. Nimeni nu e Mesia renăscut dintre noi toți, de pe scena politică, nimeni nu e de nelocuit. Nimeni nu este în poziția de a dicta întreaga scenă politică. Așa că eu cred că fiecare dintre noi trebuie să fim în această perioadă înțelepți și să găsim o soluție", a declarat Sorin Grindeanu, citat de Agerpres.

Întrebat dacă USR ar putea face parte dintr-o nouă coaliție, Grindeanu a precizat că PSD nu își propune să limiteze opțiunile.

"Mandatul nostru nu e unul de îngrădire a opțiunilor. Din punctul nostru de vedere, trebuie să găsim rapid o soluție. Din punctul nostru de vedere, trebuie să existe un guvern", a punctat liderul PSD.

ADVERTISING

Fără anticipate

Despre varianta alegerilor anticipate, Grindeanu a arătat că ar fi necesar să pice trei guverne. Dar nu e de ajuns, pentru că, după ce ar fi îndeplinită această primă condiţie, ar trebui ca preşedintele să dizolve Parlamentul şi să convoace alegerile anticipate.

”Eu tocmai ce l-am văzut şi cu toţi ce l-am văzut aseară pe preşedinte că exclude acest scenariu de alegeri anticipate. Deci nu e doar un joc, să spunem, un joc parlamentar. Atât timp cât preşedintele exclude această variantă de alegeri anticipate, ele nu pot avea loc”, a subliniat Sorin Grindeanu.

Guvernul Bolojan a căzut marți, după ce moțiunea de cenzură depusă de PSD, AUR și PACE – Întâi România a fost adoptată cu 281 de voturi „pentru”, un record istoric şi mult peste pragul necesar de 233.

Ulterior, conducerea extinsă a PNL a decis că partidul va merge în Opoziţie. În şedinţa tensionată de marţi, conducerea liberalilor a adoptat o rezoluţie prin care solicită PSD să îşi asume guvernarea, după ce a răsturnat Guvernul Bolojan, alături de AUR.

Tot marţi după amiază şi conducerea USR a votat unanim că nu va forma o nouă majoritate cu PSD și propune PNL un acord politic.

Nicușor Dan a anunțat că va începe imediat negocierile politice, mai întâi prin consultări informale. Azi la Cotroceni a fost deocamdată doar şeful USR, Dominic Fritz.