Pentagonul a publicat 161 de documente și materiale video desecretizate despre OZN-uri și fenomene aeriene neidentificate, la ordinul președintelui american Donald Trump, care a cerut anterior mai multă transparență privind presupusa existență a vieții extraterestre.
Departamentul american al Apărării a anunțat că a făcut publice „dosare nemaivăzute până acum” despre ceea ce autoritățile americane numesc în prezent „fenomene aeriene anormale neidentificate” (UAP), termenul modern folosit pentru OZN-uri, scrie CNN.
„Poporul american poate accesa acum instantaneu fișierele desecretizate ale guvernului federal despre UAP”, a transmis Pentagonul, pe platforma X. „Cele mai recente videoclipuri, fotografii și documente sursă originale din întregul guvern al Statelor Unite sunt acum într-un singur loc – fără autorizație specială.”
Instituția a precizat că noi documente vor fi publicate periodic, „pe măsură ce sunt descoperite și desecretizate”.
Publicarea vine după ce Donald Trump a cerut în februarie Pentagonului și altor agenții federale „să înceapă procesul de identificare și publicare a fișierelor guvernamentale legate de viața extraterestră, fenomene aeriene neidentificate și obiecte zburătoare neidentificate”.
Trump a scris acum pe Truth Social că americanii pot "să decidă singuri ce naiba se întâmplă?”. „Distracție plăcută și bucurați-vă!”, a adăugat liderul de la Casa Albă.

Documente despre incidente din Irak, Siria și Emiratele Arabe Unite
Dosarele publicate includ memorii militare interne, rapoarte ale astronauților din misiunile Apollo și mărturii ale unor persoane care susțin că au văzut obiecte zburătoare inexplicabile.
Printre materialele desecretizate se află și rapoarte recente ale armatei americane privind apariții observate în Irak, Siria și Emiratele Arabe Unite.
Un document descrie „un posibil UAP de mici dimensiuni” observat în Irak în 2022, iar altul menționează „multiple reflexii sau lumini de origine necunoscută” detectate în Siria în 2024.
Imaginile video realizate de armata americană în Orientul Mijlociu arată obiecte pe care Pentagonul le cataloghează drept „fenomene aeriene anormale neidentificate nerezolvate”.
Un clip din 2022, filmat într-un loc nedezvăluit din Orientul Mijlociu, surprinde un obiect oval care traversează rapid cadrul de la stânga la dreapta. Raportul asociat îl descrie drept „o posibilă rachetă”.
Pentagonul avertizează însă că limbajul folosit în aceste rapoarte reflectă „interpretarea subiectivă” a persoanelor care au redactat documentele și „nu trebuie interpretat ca o indicație concludentă” despre ceea ce s-a întâmplat în realitate.
Astronauții Apollo au raportat lumini misterioase în spațiu
Documentele conțin și transcrieri anterior clasificate ale unor conversații purtate de astronauții din misiunile Apollo 11, Apollo 12 și Apollo 17, scrie BBC.
Buzz Aldrin, participant la misiunea Apollo 11, afirma într-un interviu din 1969, făcut public acum, că a observat „ceea ce părea a fi o sursă de lumină destul de puternică”, pe care echipajul a asociat-o cu „un posibil laser”.
În timpul misiunii Apollo 12 din 1969, astronautul Alan Bean a raportat către centrul de control că vede „particule și flash-uri de lumină” care „plutesc în spațiu”.
„Parcă unele dintre acele lucruri vin de pe Lună”, spunea Bean. „Se îndepărtează foarte rapid și dispar spre stele.”
În 1972, în timpul misiunii Apollo 17, doi astronauți au observat particule luminoase foarte intense. „E ca de 4 iulie aici afară!”, a spus astronautul Harrison „Jack” Schmitt.
Astronauții au sugerat atunci că luminile ar fi putut proveni de la bucăți de gheață reflectând lumina.
Interesul pentru extratereștri a crescut în ultimii ani
Interesul public pentru posibila existență a vieții extraterestre a crescut din nou în SUA în ultimii ani. În 2022, Congresul american a organizat primele audieri despre OZN-uri din ultimele cinci decenii.
În februarie, fostul președinte Barack Obama a alimentat speculațiile după ce a declarat într-un podcast că extratereștrii „sunt reali, dar eu nu i-am văzut”.
Ulterior, Obama și-a nuanțat afirmația și a precizat că, în timpul mandatului său, „nu a văzut nicio dovadă că extratereștrii au intrat în contact cu noi”.
Administratorul NASA, Jared Isaacman, a salutat publicarea documentelor și i-a mulțumit lui Trump pentru „efortul de a aduce mai multă transparență poporului american cu privire la fenomenele aeriene neidentificate”.
„Vom rămâne sinceri în legătură cu ceea ce știm că este adevărat, cu ceea ce încă nu înțelegem și cu tot ceea ce rămâne de descoperit”, a transmis Isaacman.
Reacțiile politice au fost împărțite. Congresmanul republican Tim Burchett a numit desecretizarea „un început excelent”, iar Anna Paulina Luna a descris-o drept „un pas uriaș în direcția corectă”.
În schimb, fosta congresmenă Marjorie Taylor Greene a criticat publicarea documentelor, afirmând că este „o diversiune” față de problemele reale ale americanilor, precum costul vieții și conflictul cu Iranul. „M-am săturat de propaganda cu «uitați-vă la obiectul strălucitor»”, a scris Greene, pe X.
