Protest la Palatul Cotroceni, după ce Nicușor Dan l-a apărat pe șeful SPP: Nicușoare, lasă clonțu, dă-l afară pe Pahonțu (Foto & Video)

Protest la Palatul Cotroceni, după ce Nicușor Dan l-a apărat pe șeful SPP: Nicușoare, lasă clonțu, dă-l afară pe Pahonțu (Foto & Video)
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum
Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google

Mai multe asociaţii civice au organizat, vineri seară, un protest în zona Palatului Cotroceni, sediul Administraţiei Prezidenţiale, pentru a-şi manifesta nemulţumirea faţă de modul în care preşedintele Nicuşor Dan s-a raportat public la dezvăluirile Recorder care îl vizează pe şeful Serviciului de Protecţie şi Pază (SPP), generalul Lucian Pahonţu.

Manifestaţia, sub sloganul ”Securistan, ieşi din PSDan!” are rolul de a-i aminti preşedintelui că a ajuns în fruntea ţării promiţând o „Românie onestă”, reformarea statului şi ruperea de vechile reţele de putere.

protest Pahontu 4
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

”Între timp, vedem o Justiţie în care grupuri de interese controlează pârghii importante ale sistemului, instituţii care se apără singure de reformă şi politicieni compromişi pentru care preşedintele găseşte prea uşor înţelegere. Iar acum avem cazul Lucian Pahonţu. (…) Nicuşor Dan spune că nu vede «scandalul». Noi îl vedem.

ADVERTISING

Vedem faptul că, la 36 de ani de la Revoluţie, un fost ofiţer al trupelor de Securitate conduce serviciul care îl protejează inclusiv pe preşedintele României. Vedem un om care a supravieţuit tuturor preşedinţilor şi tuturor schimbărilor politice, rămas timp de două decenii în fruntea uneia dintre cele mai puternice instituţii ale statului. Şi vedem un preşedinte care a promis reforma sistemului, dar care, pus în faţa documentelor despre trecutul şefului SPP, alege să-l păstreze. Ajunge!”, argumentează asociaţiile civice care au lansat apelul la protest, potrivit News.ro.

protest Pahontu 2
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Mesajul transmis de participanţii la manifestaţie preşedintelui României a fost ”Te-am votat şi ne-ai trădat”.

ADVERTISING

Manifestanţii au scandat ”Nicuşoare, lasă clonţu, dă-l afară pe Pahonţu!”, ”Păcat, păcat de sângele vărsat”, ”Cinste lor, eroilor” şi au amintit că eroii de la Revoluţia din 1989 nu s-au sacrificat pentru ca politicienii de astăzi să îi menţină în funcţii înalte pe cei care au încercat reprimarea Revoluţiei.

protest Pahontu 3
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Unii dintre participanţi au cântat ”Imnul golanilor” din Piaţa Universităţii: ”Mai bine golan decât activist, mai bine mort decât comunist”.

Alți protestatari au spus că au ieşit în stradă pentru că au avut rude şi prieteni care au murit la Revoluţie și pentru a apăra nişte principii, iar numeroşi dintre cei care îl contestă azi pe Nicuşor Dan mărturisesc că l-au votat.

ADVERTISING

Nicușor Dan l-a apărat pe Pahonțu

Președintele Nicușor Dan l-a apărat pe șeful Serviciului de Protecție și Pază (SPP), Lucian Pahonțu, după investigația Recorder privind trecutul acestuia în perioada Revoluției din 1989 și a evenimentelor din 1990.

Șeful statului susține că Pahonțu nu se află în situația unei persoane care a participat la reprimarea manifestanților și spune că, în urmă cu 21 de ani, la momentul numirii sale la conducerea SPP, au fost făcute verificări inclusiv la CNSAS.

Într-o conferință de presă de joi seara, de la Chișinău, Nicușor Dan a fost întrebat despre investigația Recorder, care susține pe baza unor documente și mărturii că Lucian Pahonțu a făcut parte din trupele de represiune în timpul Revoluției și că unitatea sa a fost implicată și în reprimarea manifestației din Piața Universității. Iar Nicușor Dan a făcut o distincție între participarea la dispozitiv și reprimarea efectivă a manifestanților.

„Reprimarea manifestațiilor de la Revoluție, respectiv de la Mineriadă, fiecare dintre ele reprezintă o pată în istoria României. Este regretabil că parchetele nu au elucidat până în momentul ăsta și îmi doresc, dar sunt circumspect că vor reuși să o facă, trecând așa de mult timp de la acele evenimente”, a declarat președintele.

Nicușor Dan a adăugat că, în opinia sa, orice persoană care a participat la reprimarea acelor manifestații nu ar trebui să ocupe o funcție importantă în stat.

Orice persoană care a reprimat, participând la vreuna dintre aceste acțiuni de reprimare, din punct de vedere moral nu are ce să caute într-o funcție înaltă în statul român. Trei: domnul Pahonțu nu e în această situație”, a spus șeful statului.

Declarațiile au venit după investigația publicată de Recorder, pe 26 august, în care jurnaliștii susțin că Lucian Pahonțu a fost ofițer în trupele de Securitate între 1987 și 1990 și că, în timpul Revoluției, s-a aflat în dispozitivul de la baricada de la Intercontinental. Investigația susține, de asemenea, că unitatea din care făcea parte Pahonțu a participat la intervenția din Piața Universității din 13 iunie 1990.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google