Din păcate, avem o nouă escaladare a războiului în Orientul Mijlociu. Israelul a anunțat că a lansat atacuri asupra unor ținte militare din Iran, după ce a interceptat anterior mai multe rachete balistice lansate de Teheran.
Este cea mai gravă escaladare a conflictului dintre cele două state de la armistițiul convenit în aprilie, scrie CNN.
Potrivit Forțelor de Apărare ale Israelului (IDF), loviturile lor au vizat instalații și lansatoare de rachete sol-sol din vestul și centrul Iranului. Explozii au fost raportate în mai multe orașe iraniene, inclusiv în capitala Teheran.
Ambasadorul Israelului în Statele Unite, Yechiel Leiter, a declarat că atacurile au vizat infrastructură militară și lansatoare de rachete. Însă oficialii iranieni nu au precizat ţintele lovite şi nici pagubele produse.
Iranul şi-a închis spaţiul aerian din jurul Aeroportului Internaţional Imam Khomeini din Teheran, principalul aeroport al ţării, în urma atacului israelian, transmite AP.
Trump i-a cerut lui Netanyahu să nu riposteze
Noua rundă de confruntări are loc în ciuda apelurilor la reținere venite din partea președintelui american Donald Trump.
Potrivit unui oficial american, Trump i-a cerut premierului israelian Benjamin Netanyahu, într-o convorbire telefonică, să amâne orice atac împotriva Iranului.
Liderul de la Casa Albă a declarat ulterior pentru Financial Times că Israelul va trebui să accepte orice acord pe care Washingtonul îl va negocia cu Teheranul. „Eu iau toate deciziile”, a afirmat Trump, adăugând că Netanyahu „nu decide el”.
De asemenea, Trump a criticat recentele atacuri israeliene asupra unor ținte din Beirut și a declarat pentru Fox News că nu este „mulțumit” de aceste operațiuni.
Iranul a lansat rachete asupra Israelului
Însă Israelul nu a făcut decât să răspundă unui atac iranian de duminică. Acesta a reprezentat prima lansare de rachete asupra Israelului de la încetarea focului din aprilie.
Președintele american a avertizat că acțiunile Teheranului complică eforturile diplomatice aflate în desfășurare.
„Aceste atacuri nu vor ajuta”, a spus Trump, precizând că le-a transmis liderilor iranieni să „revină la masa negocierilor și să încheie un acord”.
Rachetă lansată din Yemen, interceptată de Israel
În paralel, armata israeliană a anunțat că a interceptat luni dimineață o rachetă lansată din Yemen. Este, de asemenea, primul incident de acest tip raportat după luna aprilie.
Racheta ar fi fost lansată de rebelii Houthi, grupare susținută de Iran, care a atacat în repetate rânduri Israelul și nave comerciale din regiune în ultimii doi ani.
Iranul amenință cu blocarea unei rute maritime vitale
În acest context, Teheranul a transmis un avertisment privind posibila blocare a strâmtorii Bab al-Mandab, una dintre cele mai importante rute maritime din lume, situată între Yemen și statele africane Djibouti și Eritreea.

Aproximativ 15% din comerțul maritim mondial trece prin această zonă, care reprezintă o legătură esențială între Europa, Asia și Orientul Mijlociu.
Atacurile lansate anterior de rebelii Houthi au afectat puternic traficul comercial prin Marea Roșie și Canalul Suez.
În mod evident, acest nou schimbul de atacuri dintre Israel și Iran pune sub presiune negocierile diplomatice și ridică temeri privind extinderea conflictului în întregul Orient Mijlociu.
B.B.
