Nicușor Dan a convocat luni CSAT. Ce se află pe agendă

Nicușor Dan a convocat luni CSAT. Ce se află pe agendă
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Președintele României, Nicușor Dan, a convocat ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării, care va avea loc luni, la ora 15:00, la Palatul Cotroceni.

Potrivit Administrației Prezidențiale, pe ordinea de zi a ședinței sunt incluse subiecte referitoare la:

  • Obiectivele României la Summitul NATO de la Ankara din 2026;
  • Forțele și mijloacele Armatei României ce pot fi puse la dispoziție pentru participarea la misiuni și operații în afara teritoriului statului român în anul 2027;
  • Implicații pentru continuitatea serviciilor de navigație aeriană și pentru securitatea spațiului aerian în contextul suspendării Certificatului ROMATSA de furnizor de servicii de navigație aeriană prin Sentința nr. 360 din 27.02.2026.

În cadrul ședinței Consiliului, vor fi analizate și alte tematici de actualitate din domeniul securității naționale.

Cea mai recentă ședință CSAT a avut loc pe 29 mai și a fost convocată în urma incidentului de la Galați, când o dronă rusească s-a prăbușit pe acoperișul unui bloc de locuințe.

La finalul ședinței Nicușor Dan a spus că autoritățile române tratează situația ca pe o problemă majoră de securitate și continuă coordonarea cu aliații NATO în contextul riscurilor generate de războiul Rusiei împotriva Ucrainei.

În urma reuniunii CSAT, România a transmis și un semnal diplomatic către Moscova, prin declararea consulului rus de la Constanța drept persona non grata. De asemenea, s-a decis închiderea consulatului.

Replica Rusiei a venit abia ieri, când ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la Ministerul rus de Externe.

Ambasadorul a fost informat despre decizia Moscovei de a declara persona non grata gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg.

Potrivit MAE, partea rusă a notificat totodată retragerea consimțământului pentru funcționarea postului consular român din Sankt-Petersburg, ceea ce echivalează cu închiderea reprezentanței diplomatice.

Ministerul român de Externe a precizat că reacția Moscovei era una previzibilă și reprezintă un răspuns la măsurile adoptate de autoritățile române la 29 mai 2026.

Ministerul nu a anunțat măsuri suplimentare ca răspuns la decizia Moscovei, dar a precizat Nicușor Dan că nu va fi cazul.

A fost, în opinia mea, o măsură proporţională a României faţă de incidentul pe care l-am avut. Evident că, în mod diplomatic, lucrurile astea, această reciprocitate a măsurilor, se întâmplă întotdeauna. Nu există o altă justificare a Rusiei pentru asta, nu va exista din partea României un răspuns”, a declarat șeful statului, aflat joi în Polonia.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google