După circa cinci ore de discuții, inițial în format Donald Trump – Volodimir Zelenski și mai apoi în format extins, împreună cu liderii europeni, negocierile cu miză mare de la Casa Albă s-au încheiat. Fără declarații de presă, fără concluzii.
Ce știm oficial până acum:
- Donald Trump a anunțat că a început să organizeze o întâlnire între preşedintele rus Vladimir Putin şi preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski. Nu se știe exact când și unde.
- Vladimir Putin i-ar fi transmis lui Donald Trump că este gata să se întâlnească cu Volodimir Zelenski „în cel mult două săptămâni”.
- Acestă întâlnire va fi urmată de o trilaterală, în care celor doi li se va alătura Donald Trump.
- Vicepreşedintele JD Vance, secretarul de stat Marco Rubio şi trimisul special Steve Witkoff coordonează acțiunile cu Rusia şi Ucraina
- Potrivit lui Trump, întâlnirile de luni s-au concentrat pe garanţiile de securitate pentru Ucraina, care „vor fi furnizate de diferite ţări europene, în coordonare cu Statele Unite ale Americii”.
- Rutte: Principala temă au fost garanțiile de securitate, iar liderii vor lucra în următoarele zile la aceste măsuri.
- Donald Trump și liderii europeni au inclus un plan prin care Ucraina ar urma să achiziționeze armament american în valoare de 90 de miliarde de dolari, prin finanțare europeană, ca parte a garanțiilor de securitate. Un alt element ar fi producția de drone în Ucraina, dintre care o parte ar urma să fie cumpărate de SUA. Planul va fi finalizat în următoarele 7-10 zile.
- Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a spus că întâlnirea cu Donald Trump a fost „cea mai bună de până acum”.
Așteptată cu emoții după experiența nefericită din februarie din Biroul Oval, întâlnirea de luni dintre Donald Trump și Volodimir Zelenski a decurs foarte bine, cu zâmbete, complimente, politețuri. Cel puțin în fața camerelor.
Zelenski a fost așteptat și primit amabil de președintele american. Cei doi au făcut și primele declarații și au răspuns întrebărilor presei înaintea întâlnirii bilaterale. Dialogul a decurs fără tensiuni, cei doi lideri oferind răspunsuri diplomatice și evitând un conflict deschis.
După discuțiile bilaterale au urmat discuțiile în format extins, și cu liderii europeni - premierul britanic Keir Starmer, cancelarul german Friedrich Merz, președintele francez Emmanuel Macron, premierul italian Giorgia Meloni, președintele finlandez Alexander Stubb, secretarul general al NATO, Mark Rutte, și șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.
Înainte însă au făcut declarații, extrem de politicoase și prudente. Donald Trump i-a lăudat pe fiecare dintre cei prezenți, Volodimir Zelenski a spus că discuția cu președintele SUA a fost una foarte bună, iar liderii europeni au pus accent pe necesitatea încetării mai întâi a focului și pe acordarea de garanții de securitate.
În timpul discuțiilor, Donald Trump l-a sunat pe liderul rus Vladimir Putin și a vorbit circa 40 de minute.
Imaginea zilei a venit din Biroul Oval, unde a fost expusă harta Ucrainei, colorată distinct și cu procente evidențiate pe teritoriile ocupate de Rusia. La finalul întâlnirilor, Volodimir Zelenski a spus că harta era greșit desenată.
spotmedia.ro a transmis în format LIVE TEXT cele mai importante evoluţii şi declaraţii de la Washington
- Garanții de securitate cumpărate - Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, după întâlnirea de la Casa Albă, că discuțiile cu Donald Trump și liderii europeni au inclus un plan prin care Ucraina ar urma să achiziționeze armament american în valoare de 90 de miliarde de dolari, prin finanțare europeană, ca parte a garanțiilor de securitate. Un alt element ar fi producția de drone în Ucraina, dintre care o parte ar urma să fie cumpărate de SUA. Zelenski a subliniat că deocamdată aceste aspecte sunt „în discuție” și că nu s-a ajuns la un acord formal. Documentul ar urma să fie finalizat în următoarea săptămână sau în 10 zile. Detaliile au fost relatate inițial de Financial Times.
- Merz: E ca și cum SUA ar renunța la Florida - Cancelarul german Friedrich Merz a afirmat că în privința garanțiilor de securitate „este absolut clar că întreaga Europă trebuie să participe”. El a criticat tacticile de negociere ale Moscovei, spunând: „Cererea Rusiei ca Ucraina să renunțe la părțile libere din Donbas este, ca să punem lucrurile în perspectivă, echivalentă cu situația în care SUA ar trebui să renunțe la Florida.”
- Macron: Forțe militare europene în Ucraina - Președintele Franței, Emmanuel Macron, a declarat la Washington că forțele militare europene ar trebui să participe la viitoare misiuni de menținere a păcii în Ucraina. „Vom avea nevoie de o armată ucraineană puternică și va trebui să ajutăm Ucraina cu trupe pe teren. Vom avea nevoie de operațiuni de menținere a păcii pe care aliații Ucrainei să fie dispuși să le asigure”, a spus Macron. Liderul francez a adăugat că Trump ar fi „dispus” să impună sancțiuni secundare și tarife Moscovei „dacă Rusia nu cooperează”. Macron a subliniat însă că „nu este convins că Rusia dorește pace” și a precizat că liderii europeni i-au transmis clar lui Trump că un acord nu poate fi amânat săptămâni sau luni.
- Rutte: Trump, un pacificator pragmatic - Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a descris întâlnirile de la Washington drept „foarte reușite” și l-a numit pe Donald Trump „un pacificator pragmatic”, într-un interviu la Fox News. „El pune presiune, dar caută și soluții”, a spus Rutte despre Trump. Oficialul NATO a subliniat că deschiderea discuțiilor cu Vladimir Putin a fost importantă și că se lucrează la organizarea unei întâlniri trilaterale între Rusia, SUA și Ucraina. „Astăzi, principala temă au fost garanțiile de securitate, iar liderii vor lucra în următoarele zile la aceste măsuri”, a adăugat Rutte.
- Zelenski: Cea mai bună întâlnire de până acum - Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a spus la Casa Albă că întâlnirea cu Donald Trump a fost „cea mai bună de până acum”. „Cred că am avut o foarte bună conversație cu președintele Trump. Am vorbit despre puncte foarte sensibile”, a declarat Zelenski. Ulterior, răspunzând întrebărilor jurnaliștilor, Zelenski a spus că „întâlnirile de astăzi au adus rezultate bune” și că, spre deosebire de ultima sa discuție cu Trump, acum nu au existat certuri. El a descris reuniunea drept „o întâlnire călduroasă”. „Echipa noastră a făcut multe”, a continuat liderul ucrainean, mulțumind și liderilor europeni prezenți și subliniind că aliații „sunt pe aceeași linie”.
- Harta era greșită - Întrebat despre harta Ucrainei și a Rusiei prezentată în Biroul Oval, Volodimir Zelenski a spus: „Eu am luptat cu ceea ce se află pe acea hartă” și a precizat că harta arătată de Trump „nu era corectă” în ceea ce privește cine controlează ce teritorii. El a adăugat că a putut să-i arate lui Trump „hărți ale câmpului de luptă și să-i explice cine ce controlează”.
- Zelenski: Suntem pregăiți pentru Putin - Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski a confirmat sprijinul lui Trump pentru o întâlnire trilaterală cu Vladimir Putin: „Suntem pregătiți pentru o bilaterală cu Putin. În cazul în care Rusia acceptă o întâlnire trilaterală, voi fi bucuros să-l am pe Trump acolo.”
- Ce zice Kremlinul - Consilierul Kremlinului, Iuri Ușakov, a confirmat într-un mesaj audio pe Telegram că discuția telefonică dintre Donald Trump și Vladimir Putin a durat 40 de minute. Potrivit lui Ușakov, Trump l-a informat pe Putin despre discuțiile purtate cu Zelenski și liderii europeni la Casa Albă. Cei doi și-au exprimat sprijinul pentru continuarea negocierilor directe între delegațiile rusă și ucraineană și au discutat posibilitatea „ridicării rangului reprezentanților” implicați. Ușakov a spus că discuția a fost „sinceră și extrem de constructivă” și a subliniat rolul personal al lui Trump în „căutarea unor soluții pe termen lung pentru Ucraina”.
- Președintele Finlandei: Rămâne de văzut dacă Putin are curaj - Președintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat după discuțiile de la Casa Albă că „principalul acord” obținut este că „trebuie să se pună capăt uciderilor”. Stubb a confirmat că Trump a considerat oportun să-l sune pe Putin și să propună o întâlnire cu Zelenski, dar a adăugat că „rămâne de văzut dacă Putin are curajul să vină”. „Putin nu poate fi de încredere”, a avertizat liderul finlandez.
- Putin ar fi dispus să se întâlnească cu Zelenski - Cancelarul german Friedrich Merz afirmă, citat de AFP, că Vladimir Putin i-ar fi transmis lui Donald Trump că este gata să se întâlnească cu Volodimir Zelenski „în cel mult două săptămâni”.
- Zelenski a părăsit Casa Albă - Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a părăsit Casa Albă. Un purtător de cuvânt al lui Volodimir Zelenski a declarat pentru NBC News că liderul ucrainean și omologii săi europeni vor rămâne deocamdată la Washington pentru a continua discuțiile „posibil într-un alt format”.
- Trump: Toată lumea este foarte mulțumită - Donald Trump a scris pe rețeaua sa, Truth Social, că discuțiile de la Casa Albă sunt „un pas foarte bun pentru un război care durează de aproape patru ani”. El a adăugat că vicepreședintele JD Vance, secretarul de stat Marco Rubio și trimisul special Steve Witkoff „coordonează cu Rusia și Ucraina”. „Toată lumea este foarte mulțumită de posibilitatea PĂCII pentru Rusia/Ucraina”, a conchis președintele american.
- Starmer, după întâlnirea din Biroul Oval - Premierul britanic Keir Starmer a părăsit Biroul Oval prin zona de presă a Aripii de Vest. Întrebat de CNN ce s-a convenit, Starmer a răspuns scurt: „Destul de multe.”
- Întâlnirile s-au terminat - Întâlnirile cu miză mare dintre președintele Donald Trump, președintele ucrainean Volodimir Zelenski și liderii europeni s-au încheiat. Casa Albă a anunțat că Donald Trump nu mai este de așteptat să apară în fața camerelor în restul zilei. În jurul orei 18:00 (ora Washingtonului), mai mulți lideri europeni au fost văzuți părăsind Biroul Oval.
- Trump confirmă că a vorbit cu Putin și începe pregătirile pentru o întâlnire cu Zelenski - Pe rețelele sociale, președintele american a anunțat că, după încheierea discuțiilor de azi de la Casa Albă, l-a sunat pe Vladimir Putin și a început aranjamentele pentru o întâlnire directă între liderul rus și cel ucrainean, „într-o locație care urmează să fie stabilită”. Trump spune că după acea întrevedere va urma o trilaterală Trump - Zelenski - Putin. Totodată, liderul american a precizat că s-a discutat despre garanții de securitate pentru Ucraina, care ar urma să fie oferite de mai multe state europene, în coordonare cu SUA.
- Discuțiile în format extins s-au încheiat - În jurul orei 23:50, purtătorul de cuvânt al lui Volodimir Zelenski a anunțat că discuțiile în format extins s-au încheiat. Totuși, președinții SUA și Ucrainei se află încă în clădire pentru noi discuții, „posibil într-un alt format”. Potrivit BBC, interviul pe care Zelenski urma să îl acorde Fox News a fost anulat.
- Trump l-a sunat deja pe Putin - Deși Trump anunțase inițial că va vorbi cu Putin abia după încheierea discuțiilor, el a întrerupt discuțiile de la Washington cu liderii europeni pentru a-l suna pe președintele rus, relatează cotidianul german Bild, citat de The Guardian. Discuția a durat circa 40 de minute, a confirmat purtătorul de cuvânt al lui Putin. Nu se cunosc deocamdată detalii despre conținutul discuției.
- Cum vrea să intre Trump în istorie - Casa Albă a publicat pe reţelele sociale o fotografie în care Volodimir Zelenski şi Donald Trump discută singuri în Biroul Oval. În imaginea publicată de un consilier al preşedintelui american, în spatele celor doi apare o hartă mare a Ucrainei. „Înainte de a se îndrepta spre întâlnirea multilaterală cu liderii europeni, în sala de est a Casei Albe”, a postat Dan Scavino pe X.
Declarațiile liderilor înainte de discuțiile cu ușile închise
- Volodimir Zelenski: a declarat că a avut „o conversație foarte bună” cu Trump, axată pe garanții de securitate și chestiuni umanitare. S-a arătat dispus ca Trump să participe la o trilaterală cu el și Putin.
- Emmanuel Macron (Franța): a insistat că la o întâlnire cu Putin ar trebui să participe și un lider european. În plus, a subliniat că garanțiile de securitate ar presupune o armată ucraineană puternică „pentru anii și deceniile următoare”, precum și un angajament comun de a construi securitatea regională.
- Mark Rutte (NATO): a numit sprijinul oferit de Trump pentru garanții de securitate un „progres major” către pace și l-a felicitat pentru că a „spart blocajul” și l-a adus pe Putin la masa negocierilor.
- Friedrich Merz (Germania): a spus că întâlnirea Trump–Putin din Alaska a deschis calea unor negocieri mai serioase. A reiterat că liderii europeni doresc o încetare a focului înaintea altor discuții — idee pe care Trump a pus-o sub semnul întrebării.
- Alexander Stubb (Finlanda): a salutat progresul făcut de Trump și a subliniat valoarea simbolică a faptului că liderii europeni discută împreună garanțiile de securitate pentru Ucraina.
- Keir Starmer (Marea Britanie): a spus că „Coaliția celor Dispuși” — principalii aliați europeni ai Ucrainei — este „pregătită să facă pasul decisiv” pentru a asigura securitatea Ucrainei.
Ce a spus Donald Trump înainte de discuțiile în format extins
- În deschiderea reuniunii de la Casa Albă cu liderii europeni, Donald Trump a mulțumit acestora pentru prezență și a spus că este „o onoare” să îi găzduiască. Președintele american a descris ziua ca fiind „foarte reușită” și a subliniat obiectivul principal: „Vrem să oprim uciderile și să rezolvăm această problemă” referindu-se la războiul din Ucraina. Trump a precizat că a vorbit deja cu Vladimir Putin în cursul zilei și că îl va suna din nou după întâlnirile de la Casa Albă. „Vom organiza o întâlnire trilaterală după aceea și vom vedea dacă putem finaliza totul și să punem capăt conflictului”, a spus el.
- Referindu-se la summit-ul din Alaska de vineri, Trump a declarat că discuțiile cu Putin i-au întărit convingerea că pacea este „la îndemână” și a anunțat un „pas semnificativ”: liderul de la Kremlin ar fi acceptat ideea unor garanții de securitate pentru Ucraina. „Acesta este unul dintre punctele cheie pe care le vom analiza. Vom discuta cine și ce va face, în esență”, a spus Trump, adăugând că este optimist în privința unui acord care să descurajeze viitoare agresiuni împotriva Ucrainei.
- El a subliniat că „națiunile europene vor prelua cea mai mare parte a poverii”, dar că și SUA vor oferi sprijin. Printre subiectele pe agendă se află și „posibile schimburi teritoriale”, a precizat liderul american.
- Trump a mai spus că preferă o încetare imediată a focului, deși a ridicat semne de întrebare cu privire la necesitatea ei: „Toți am prefera un armistițiu imediat în timp ce lucrăm la o pace de durată, și poate că așa ceva ar putea fi posibil. În acest moment însă nu se întâmplă”.
- În încheiere, Trump a adăugat că decizia finală nu aparține Washingtonului: „În cele din urmă, aceasta este o decizie care poate fi luată doar de Zelenski și poporul ucrainean, în acord cu Putin”.
- Au început discuțiile în format extins - Discuțiile bilaterale s-au terminat, au fost invitați liderii europeni și au început discuțiile în format extins. Înainte au făcut o poză de grup.
- Imagine de la discuțiile din Biroul Oval

- Zelenski, după bilaterala cu Trump - Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a spus că a avut „o conversație foarte bună” cu Donald Trump înaintea reuniunii extinse cu liderii europeni, menționând că au discutat „puncte foarte sensibile”. El a subliniat trei direcții principale:
- Întâlnire trilaterală – dacă Rusia acceptă o astfel de reuniune, Zelenski a spus că va fi bucuros ca Trump să participe.
- Garanții de securitate – Zelenski s-a declarat mulțumit că securitatea Ucrainei este în centrul discuțiilor.
- Aspecte umanitare – a mulțumit lui Trump și Primei Doamne a SUA pentru scrisoarea adresată lui Vladimir Putin despre copiii ucraineni răpiți.
- Postare a Casei Albe - Casa Albă a publicat pe site o declarație a lui Donald Trump: „Vom lucra cu Ucraina, vom lucra cu toată lumea și ne vom asigura că, dacă va fi pace, acea pace va fi una de durată.” Mesajul este prezentat sub titlul „President of Peace”.
- Harta Ucrainei, expusă pe Biroul Resolute - În Biroul Oval, chiar în fața președinților Donald Trump și Volodimir Zelenski, a fost afișată o hartă a Ucrainei, scrie BBC. Estul țării, colorat în roz, arăta zonele aflate sub controlul forțelor ruse – aproximativ 20% din teritoriu. Prezența hărții a fost un memento rece pentru delegația ucraineană despre realitățile războiului, ajuns deja la aproape patru ani, și ar putea fi folosită de Trump ca instrument de presiune pentru ideea de „pace în schimbul pământului”, odată ce jurnaliștii au părăsit sala.
- Moscova respinge din nou trupele NATO în Ucraina - În timp ce la Casa Albă au început discuțiile de nivel înalt, Ministerul rus de Externe a emis un comunicat cu un ton mai conciliant față de Washington, după întâlnirea Putin–Trump de săptămâna trecută. Londra este acuzată că este „obsedată să ridice permanent miza” și că „împinge partenerii NATO spre o margine periculoasă, dincolo de care un nou conflict global nu este departe”. Moscova își reiterează și „respingerea categorică” a oricărui scenariu privind prezența unor contingente NATO în Ucraina, în contextul în care Zelenski va cere garanții de securitate la discuțiile de azi.
- Atmosferă relaxată în Biroul Oval - Întâlnirea de astăzi dintre Donald Trump și Volodimir Zelenski s-a desfășurat într-o atmosferă mult mai relaxată decât cea tensionată din februarie, când discuțiile din Biroul Oval au degenerat, concluzionează CNN. De această dată, partea ucraineană a fost vizibil preocupată să evite orice derapaj. Zelenski a venit cu o scrisoare pentru Trump din partea soției sale și a mulțumit de patru ori în primele zece secunde, subliniind „eforturile personale” ale președintelui american de a opri războiul și mesajul transmis de Prima Doamnă Melania Trump lui Vladimir Putin privind copiii ucraineni răpiți. Președintele ucrainean a purtat și un costum, o concesie după criticile lui Trump la ținuta militară din vizita anterioară. În contrast cu episodul trecut, delegația americană, din care au făcut parte vicepreședintele JD Vance, secretarul de stat Marco Rubio și trimisul special Steve Witkoff, a rămas tăcută pe tot parcursul discuțiilor.
Declarații Zelenski și Trump și răspunsuri la întrebările presei, înainte de întâlnirea din Biroul Oval.
Ce a spus Donald Trump:
- Donald Trump i-a mulțumit lui Volodimir Zelenski pentru vizita la Washington și a afirmat că „se fac progrese” pentru a pune capăt războiului dintre Rusia și Ucraina. El a spus că a avut o întâlnire „foarte bună” cu Vladimir Putin și că există „o posibilitate reală ca ceva să rezulte din ea”.
- Trump a precizat că după discuția cu Zelenski va vorbi și cu cei șapte lideri europeni aflați în capitala SUA.
- Întrebat despre afirmațiile anterioare potrivit cărora Zelenski ar putea opri imediat războiul, Trump a spus că „este adevărat” și a anunțat o posibilă întâlnire trilaterală SUA–Ucraina–Rusia, unde ar exista „șanse reale” pentru pace.
- Întrebat dacă aceasta ar putea fi ultima etapă a sprijinului american pentru Ucraina, Trump a răspuns: „Nu pot spune niciodată asta, nu e niciodată sfârșitul drumului. Oamenii sunt uciși și vrem să oprim asta.”
- El a refuzat să spună cine „deține cărțile” în război, subliniind că „nu este războiul meu” și acuzându-l din nou pe Joe Biden că nu a oprit invazia Rusiei din 2023. „Războiul trebuie să se încheie și vreau să se încheie bine pentru toată lumea”, a spus Trump.
- Întrebat dacă ar trimite trupe americane ca parte a unui acord de pace, Trump nu a exclus scenariul: „Când vine vorba de securitate, va fi mult ajutor… Ei (Europa) sunt prima linie de apărare pentru că sunt acolo, dar o să-i ajutăm și noi, vom fi implicați.”
- Pe tema unor eventuale „trupe de menținere a păcii”, Trump a adăugat: „Vom lucra cu Ucraina, vom lucra cu toată lumea, pentru ca pacea să fie pe termen lung. Vom lucra atât cu Rusia, cât și cu Ucraina, ca să ne asigurăm că funcționează. Dacă putem ajunge la pace, știu că va funcționa. Nu am nicio îndoială.”
- Întrebat dacă înțelege „cauzele de bază” ale războiului, a spus că important este că războiul trebuie să se încheie. „Zelenski și Putin vor amândoi ca războiul să se încheie”, a susținut el, adăugând că, dintre toate conflictele pe care pretinde că le-a oprit, „mă gândeam că Rusia și Ucraina va fi ușor, dar nu a fost”.
- Trump a mai anunțat că îl va suna pe Vladimir Putin după întâlnirile de astăzi pentru a discuta și pentru a-l informa despre concluziile discuțiilor de la Casa Albă.
Ce a spus Volodimir Zelenski
- Președintele ucrainean i-a mulțumit lui Donald Trump pentru invitație și pentru „eforturile personale” de a opri războiul. Zelenski a transmis mulțumiri și Primei Doamne, Melania Trump, pentru scrisoarea adresată lui Vladimir Putin în legătură cu copiii ucraineni răpiți de Rusia.
- Într-un gest simbolic, Zelenski i-a înmânat lui Trump o scrisoare de la soția sa, Oleksandra Zelenska, spunându-i „Nu este pentru tine, este pentru soția ta” – moment care a stârnit râsete între cei doi.
- Întrebat dacă ar lua în calcul cedarea de teritorii pentru pace, Zelenski a răspuns: „Trebuie să oprim războiul, să oprim Rusia.” El a subliniat că ucrainenii sunt puternici și că sprijină planurile lui Trump de a încheia conflictul „pe cale diplomatică”.
- Zelenski a spus că își dorește o întâlnire trilaterală SUA–Ucraina–Rusia și, întrebat despre o eventuală „redesenare a hărților”, a insistat asupra faptului că Rusia continuă atacurile și că prioritatea este oprirea lor prin diplomație.
- Ulterior, Zelenski a reiterat că Ucraina este pregătită să găsească „o cale diplomatică” pentru a încheia războiul și a subliniat din nou dorința pentru un summit trilateral cu Donald Trump și Vladimir Putin.
- Întrebat direct dacă Ucraina este gata să „redeseneze hărțile” într-un acord de pace sau să „trimită soldați la moarte încă doi ani”, Zelenski nu a răspuns explicit, dar a lăudat eforturile administrației Trump de a opri războiul.
- „Trebuie să oprim acest război, să oprim Rusia. Și avem nevoie de sprijinul partenerilor americani și europeni”, a declarat Zelenski. „Am susținut ideea Statelor Unite – a președintelui Trump, personal – de a opri acest război, de a găsi o cale diplomatică de a-l încheia.”
- Zelenski a adăugat că este pregătit pentru o întâlnire trilaterală cu Trump și Putin, subliniind că Washingtonul și Kievul sunt gata, dar Vladimir Putin încă ezită.
Ce s-a întâmplat înainte de declarațiile lui Trump și Zelenski
- A ajuns și Volodimir Zelenski - Președintele Volodimir Zelenski a ajuns la Casa Albă. El a fost așteptat de Donald Trump la intrare. Trump a zâmbit, l-a luat pe după umeri pe Zelenski, au schimbat două vorbe și au stat la poze, după care au intrat împreună. Volodimir Zelenski poartă cămașă și o jachetă neagră, renunțând la costumația care l-a iritat pe președintele SUA la întâlnirea anterioară din Biroul Oval. Este aceeași ținută cu care a apărut la funeraliile Papei Francisc și la summitul NATO din iunie și potrivit CNN, alegerea vestimentației a fost discutată în prealabil între oficialii americani și ucraineni.
- Putin, tur diplomatic - Vladimir Putin, preşedintele Rusiei, s-a angajat luni într-o serie de demersuri diplomatice, sunându-i pe liderii Braziliei, Indiei şi Africii de Sud pentru a sublinia că nu este izolat înaintea vizitei lui Volodimir Zelenski la Casa Albă, relatează The Guardian. Kremlinul a declarat că Putin i-a informat pe cei trei lideri, în cadrul unor convorbiri separate, despre rezultatele summitului Rusia-SUA din Alaska. Înaintea întâlnirii lui Zelenski cu Trump, Putin încearcă să obţină sprijin pentru condiţiile sale radicale de încheiere a războiului din Ucraina din partea statelor care s-au aliniat Moscovei sau au ales neutralitatea.
- Mesajul lui Zelenski înainte de a ajunge la Casa Albă - Înaintea întâlnirii de la Casa Albă, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut din nou aliaților „presiune comună” asupra Rusiei pentru a pune capăt războiului și „a opri uciderile”. „Obiectivul nostru principal este o pace sigură și durabilă pentru Ucraina și pentru întreaga Europă. Și este important ca dinamica tuturor întâlnirilor noastre să ducă exact la acest rezultat. Înțelegem că nu ar trebui să ne așteptăm ca Putin să renunțe de bunăvoie la agresiune și la noile tentative de cucerire. De aceea, presiunea trebuie să funcționeze, și trebuie să fie o presiune comună, din partea Statelor Unite și Europei, și a tuturor celor din lume care respectă dreptul la viață și ordinea internațională. Trebuie să oprim uciderile și le mulțumesc partenerilor noștri care lucrează pentru asta și, în cele din urmă, pentru o pace sigură și demnă”.
- Toți liderii europeni au ajuns - Și premierul britanic Keir Starmer a sosit la Casa Albă, zâmbind la intrare, unde a fost întâmpinat și condus în clădire. Imediat după el, premierul italian Giorgia Meloni a dat mâna cu Monica Crowley, șefa protocolului de la Casa Albă, și a intrat, urmată de președintele Finlandei, Alexander Stubb. Și cancelarul german Friedrich Merz a ajuns la rândul său, fiind întâmpinat la intrare de Crowley. Ultimul venit a fost președintele Franței, Emmanuel Macron. Este așteptat acum Volodimir Zelenski.
- Liderii europeni sosesc la Casa Albă - Secretarul general NATO, Mark Rutte, a ajuns la Casa Albă – primul dintre liderii europeni care se întâlnesc cu Donald Trump. A fost întâmpinat de Monica Crowley, șefa protocolului Casei Albe, relatează CNN. La scurt timp a sosit și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen. Și ceilalți lideri europeni se îndreaptă acum spre Casa Albă.
- Gardă de onoare la Casa Albă - O gardă militară de onoare s-a aliniat pe peluza sudică a Casei Albe înaintea sosirii liderilor europeni. Soldați în uniforme, purtând steagurile fiecărui stat american, așteaptă cei șapte lideri care vor participa la discuții. Covorul roșu a fost întins în fața Porticului Sudic, pe unde vor intra Ursula von der Leyen, Mark Rutte, Keir Starmer, Emmanuel Macron, Friedrich Merz, Giorgia Meloni și Alexander Stubb, pentru întâlnirile cu Donald Trump. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski va ajunge separat, la intrarea aripii vestice, pentru întâlnirea bilaterală cu Trump din Biroul Oval.
- Absența notabilă dintre liderii europeni - Primii lideri europeni se află acum la Washington, premierul britanic Keir Starmer aterizând cu puţin timp în urmă, iar secretarul general al NATO, Mark Rutte, fiind văzut intrând în Ambasada Ucrainei la Washington, relatează The Guardian. Sky News a informat că preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi preşedintele finlandez Alexander Stubb se aflau şi ei în clădire, pregătindu-se pentru vizita la Casa Albă. Din partea europeană, se remarcă însă o absenţă notabilă, Polonia nefiind reprezentată, în ciuda faptului că a participat la rundele anterioare de consultări cu Trump, inclusiv cu câteva zile înainte de summitul de săptămâna trecută din Alaska, scrie The Guardian. De la alegerea sa, noul preşedinte naţionalist şi susţinut de Trump, Karol Nawrocki, se află în conflict cu coaliţia pro-europeană condusă de fostul preşedinte al Consiliului European, Donald Tusk, inclusiv cu privire la cine deţine prioritatea în politica externă.
- Trump: Știu exact ce fac! - „Știu exact ce fac. Am rezolvat șase războaie în șase luni. Voi reuși – întotdeauna reușesc!”, a transmis Donald Trump pe Truth Social, cu câteva ore înaintea negocierilor cu Ucraina. „Am rezolvat șase războaie în șase luni, unul dintre ele fiind un posibil dezastru nuclear, și totuși trebuie să citesc și să ascult de Wall Street Journal și de mulți alții care nu au habar despre nimic și îmi spun tot ce fac greșit în problema Rusiei și Ucrainei”, a mai scris Trump. El a atacat și „experții” în politică externă: „Știu exact ce fac și nu am nevoie de sfaturile unor oameni care lucrează de ani de zile la toate aceste conflicte și nu au fost niciodată în stare să facă nimic pentru a le opri. Aceștia sunt oameni STUPIZI, fără bun simț, inteligență sau înțelegere, și nu fac decât să facă dezastrul R/U actual mai greu de REZOLVAT”. Trump și-a încheiat mesajul cu: „În ciuda tuturor criticilor mei superficiali și foarte invidioși, voi reuși – întotdeauna reușesc!!! Președintele DJT”.
- Zelenski s-a întâlnit cu Kellogg - Preşedintele Ucrainei a avut o întâlnire cu reprezentantul special al SUA pentru Ucraina şi Rusia, Keith Kellogg, înaintea discuţiilor cu preşedintele SUA, Donald Trump, şi liderii europeni, relatează agenţia Ukrinform. Întâlnirea a avut loc la hotelul Hay-Adams, în apropierea Casei Albe. Kellogg a intrat în hotel, unde este cazat preşedintele Ucrainei, cu aproximativ 15-20 de minute înainte de ora locală 9:00. Zelenski a confirmat că întâlnirea a avut loc. „Este prima dată când a avut loc un astfel de format al întâlnirii - foarte serios”, a spus Zelenski, care, potrivit imaginilor transmise de Ukrinform, a dat mâna cu Kellogg, după care s-au îmbrăţişat cordial. Preşedintele ucrainean i-a mulţumit lui Kellogg pentru întâlnire într-o declaraţie publicată pe social media în care a spus: „Rusia poate fi forţată la pace doar prin forţă, iar preşedintele Trump are această forţă”.
- Mesajul lui Trump - Președintele SUA a transmis luni dimineață un mesaj înainte de întâlnirile importante cu Volodimir Zelenski și cu liderii europeni. „O zi importantă la Casa Albă. N-am avut niciodată atât de mulți lideri europeni aici în același timp. O mare onoare pentru America!!! Să vedem care vor fi rezultatele??? Președintele DJT”, a scris Trump pe rețeaua Truth Social.
- Ținuta lui Zelenski, sub semnul întrebării - Problema ținutei lui Volodimir Zelenski a fost discutată între oficialii americani și ucraineni înainte de discuțiile de luni, iar președintele ucrainean nu ar trebui să sosească purtând ținuta sa militară obișnuită, a declarat un oficial european citat de CNN. Trump a fost nemulțumit când Zelenski a sosit la Casa Albă, în februarie, purtând uniforma sa. Mai târziu, în timpul întâlnirii lor dezastruoase din Biroul Oval, Zelenski a fost întrebat de un reporter de dreapta de ce nu purta costum. El a răspuns că va purta un „costum” când se va termina războiul.
- Casa Albă întreabă cum se îmbracă Zelenski - Casa Albă i-a întrebat pe oficialii ucraineni dacă Zelenski va purta costum sau cravată la întâlnirea cu Trump în Biroul Oval, au declarat două surse pentru Axios. Surse au declarat publicației americane că Zelenski urmează să se prezinte la Casa Albă purtând aceeaşi jachetă neagră ca la summitul NATO de la Haga, în iunie. ”Va fi o haină stil costum, dar nu costum complet”, a spus una dintre surse. Însă, potrivit surselor citate, preşedntele ucrainean nu intenţionează să poarte o cravată.
- Zelenski acuză atacurile cinice ale Rusiei - Volodimir Zelenski a acuzat Rusia că încearcă să umilească Ucraina și Europa prin „uciderea deliberată a civililor” înainte de discuțiile cu Donald Trump la Casa Albă. Zelenski a descris ultimele atacuri ale Moscovei asupra a patru orașe ucrainene drept „demonstrative și cinice”. Rușii erau „conștienți că astăzi are loc la Washington o întâlnire care va aborda sfârșitul războiului. Putin va comite crime demonstrative pentru a menține presiunea asupra Ucrainei și Europei, precum și pentru a umili eforturile diplomatice”, a postat Zelenski pe X.
- Zelenski discută mai întâi cu liderii europeni - Liderii europeni vor purta o discuție separată cu președintele ucrainean înainte ca acesta să meargă la Casa Albă pentru întrevederea cu Donald Trump, a anunțat Comisia Europeană, potrivit AFP.
- Merz e optimist - Cancelarul german Friedrich Merz, care a plecat luni dimineață spre Washington, a salutat disponibilitatea SUA de a face parte din garanțiile de securitate pentru Ucraina, ca un aspect pozitiv pentru Europa. Totuși, promisiunea lui Trump a fost vagă, iar liderii europeni au subliniat că prezența trupelor americane pe teren în Ucraina este esențială pentru ca aceste garanții să aibă greutate.
- Şi Moscova trebuie să audă cuvântul Stop - Președintele Volodîmîr Zelenski a reacționat dur la atacurile rusești din cursul nopții, pe care le-a descris drept „demonstrații” ale intențiilor Moscovei și dovezi ale poziției sale „cinice” față de război. „Până acum, șapte persoane au fost ucise în urma unui atac cu drone la Harkov, cea mai mică victimă fiind o fetiță de doar un an și jumătate, și zeci de persoane au fost rănite, inclusiv copii”, a declarat Zelenski, citat de The Guardian. El a adăugat că „la Zaporojie, atacurile cu rachete au rănit 20 de persoane și au ucis trei”. Avertizând asupra intențiilor Kremlinului, Zelenski a spus că „mașina de război rusă continuă să distrugă vieți, în ciuda tuturor eforturilor”, și că „Putin va comite ucideri demonstrative pentru a menține presiunea asupra Ucrainei și Europei, dar și pentru a umili eforturile diplomatice.” El a încheiat ferm: „Tocmai de aceea căutăm ajutor pentru a pune capăt acestor crime. Tocmai de aceea avem nevoie de garanții reale de securitate. Tocmai de aceea Rusia nu trebuie răsplătită pentru participarea sa la acest război. Războiul trebuie oprit. Și Moscova trebuie să audă cuvântul: Stop!”
- Meloni a ajuns - Prim-ministrul Italiei, Giorgia Meloni, a ajuns la Washington. Înainte de plecare, Meloni a subliniat importanța unității Occidentului și necesitatea garantării suveranității și securității Ucrainei în orice acord cu președintele rus Vladimir Putin. Totuși, mulți membri ai majorității lui Meloni nu exclud riscul ca un acord de facto între Trump și Putin să fi fost deja conturat într-o anumită măsură, posibil implicând cedări teritoriale, idee sugerată de Trump în mai multe rânduri. Chiar și în acest context, surse guvernamentale italiene afirmă că devine cu atât mai important pentru Roma să asigure protecția Kievului pe viitor, ceea ce echivalează cu garantarea securității Europei, scrie ANSA.
- Poziţia Chinei - China speră la un acord ”acceptabil pentru toate părţile”. ”Sperăm ca toate părţile şi toţi actorii să participe la negocieri de pace la timp şi să ajungă la un acord de pace drept, durabil, (cu caracter) constrângător şi acceptabil pentru toate părţile cât mai rapid posibil”, a declarat o purtătoare de cuvânt a MAE chinez, Mao Ning. ”Poziţia Chinei faţă de criza ucraineană este coerentă şi clară, iar China va continua să promoveze pacea şi dialogul în felul său, în vederea unei soluţionări politice a crizei”, a răspuns ea, întrebată dacă China este dispusă să acţioneze ca un garant al securităţii Ucrainei.
- Macron: Putin vrea capitulare, nu pace - Președintele francez Emmanuel Macron a declarat că Vladimir Putin nu urmărește pacea în Ucraina, spre deosebire de Donald Trump, care ar avea această intenție. Macron a subliniat că liderul de la Kremlin „vrea capitularea Ucrainei”, nu o soluție negociată, și a pledat pentru o Europă unită, capabilă să-și asume responsabilitatea strategică în fața unei Rusii „imperialiste și revizioniste”. El a insistat că „nu pot avea loc discuții teritoriale despre Ucraina fără liderii ucraineni” și a respins ideea unui acord impus care ar presupune slăbirea armatei ucrainene: ”Orice acord care ar avea la bază lipsa unei armate ucrainene, o reducere a armatei ucrainene, va fi un acord nesincer, sortit să nu fie respectat”.
- Rusia continuă baia de sânge - Această întâlnire e precedată de noi atacuri ruseşti sângeroase în mai multe oraşe ucrainene. Un copil de doi ani și un adolescent de 16 ani au fost uciși în Harkov, de un atac aerian, care a provocat zeci de victime. Atacul a inclus drone și o rachetă balistică. Detalii AICI
- Trump vorbeşte pe limba Moscovei Cu doar câteva ore înaintea întâlnirii cu Zelenski și liderii europeni, Donald Trump a exclus revenirea Crimeii la Ucraina și aderarea acesteia la NATO, sugerând că războiul s-ar putea încheia „aproape imediat” dacă Kievul acceptă condițiile Moscovei. Detalii AICI
- A aterizat Zelenski - Volodimir Zelenski a ajuns la Washington pentru discuții cruciale cu președintele Trump și liderii europeni, avertizând că orice acord de pace trebuie să fie durabil și să nu ofere Rusiei o nouă rampă de lansare pentru atacuri, așa cum s-a întâmplat în Crimeea și Donbas. Detalii AICI
- Fără bullying - Secretarul de Stat Marco Rubio a respins categoric ideea că liderii europeni vin la Washington pentru a-l proteja pe Zelenski de eventuale presiuni din partea lui Trump, calificând acest scenariu drept „o narațiune stupidă de presă”. Detalii AICI