Premierul Ungariei, Viktor Orbán, a transmis un mesaj de solidaritate cu Polonia, după ce drone rusești au încălcat spațiul aerian polonez.
Însă gestul său a fost întâmpinat cu critici dure de la Varșovia, unde ministrul de Externe Radoslaw Sikorski i-a cerut, pe rețelele sociale, să condamne agresiunea rusă și să renunțe la veto-ul asupra aderării Ucrainei la UE.
„Ungaria este în deplină solidaritate cu Polonia după incidentul recent cu drone. Încălcarea integrității teritoriale a Poloniei este inacceptabilă”, a scris Orbán, pe X.
El a adăugat: „Incidentul dovedește că politica noastră de a chema la pace în războiul Rusia-Ucraina este rezonabilă și rațională. A trăi în umbra unui război este plin de riscuri și pericole. Este timpul să punem capăt! În acest sens, susținem eforturile președintelui Donald Trump de a obține pacea”.
Declarațiile au venit la scurt timp după ce Polonia a solicitat activarea Articolului 4 din Tratatul NATO, pentru consultări urgente cu aliații, în urma doborârii mai multor drone rusești. Resturi ale acestora au fost găsite în estul Poloniei, aproape de granița cu Belarus, scrie Euronews.
Criză diplomatică între Varșovia și Budapesta
Mesajul lui Orbán a fost perceput ca nepotrivit, având în vedere relațiile tensionate dintre Ungaria și Polonia, aflate la cel mai scăzut nivel din ultimele decenii.
Varșovia și-a retras recent ambasadorul de la Budapesta, după ce Ungaria i-a oferit azil politic fostului ministru adjunct al Justiției din Polonia, Marcin Romanowski, acuzat de fraudă.
De asemenea, Polonia a criticat vehement pozițiile Budapestei în cadrul UE, de la opoziția față de ajutorul pentru Ucraina până la blocarea ambițiilor de aderare ale Kievului.
Replica Poloniei: „Condamnă agresiunea rusă”
Ministrul de Externe Radoslaw Sikorski i-a răspuns direct lui Orban, tot pe X: „Nu, Viktor. Incidentul dovedește că nu mai poți rămâne indecis și trebuie să condamni agresiunea rusă. Îți cerem să deblochezi fondurile UE pentru apărare, să aprobi sancțiuni mai dure împotriva agresorului și să îți retragi veto-ul privind începerea negocierilor de aderare a Ucrainei la UE”.
Szijjártó laudă relațiile economice cu Belarus
În timp ce premierul Orbán încerca să transmită solidaritate Poloniei, ministrul ungar de Externe, Péter Szijjártó, se afla miercuri la Minsk pentru discuții oficiale. El nu a menționat încălcarea spațiului aerian polonez, deși dronele rusești intrau în NATO dinspre Belarus.
Într-o declarație de presă, Szijjártó a elogiat cooperarea economică bilaterală. „Totul este pregătit pentru dezvoltarea relațiilor economice ungaro-belaruse în domenii neafectate de sancțiunile Uniunii Europene. Nu există probleme politice deschise între cele două țări, iar condițiile juridice și financiare sunt, de asemenea, îndeplinite”, a spus șeful diplomației ungare.
Belarus se numără dintre cei mai apropiați aliați ai lui Vladimir Putin și se află sub sancțiuni UE pentru fraude electorale, abuzuri asupra drepturilor omului și sprijinirea agresiunii militare a Rusiei împotriva Ucrainei.