Jocurile Olimpice 2024: Rezultatele sportivilor români de vineri. Am câștigat două medalii la argint

Vineri, 2 august, a fost o zi în care România a câștigat încă două medalii la Jocurile Olimpice de la Paris. Bilanțul Romaniei ajunge la 6 medalii.

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au câștigat medalia de argint în proba de dublu rame feminin de la canotaj. Deși au început greoi, fetele noastre au recuperat minunat pe final.

Apoi, Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc au adus medalia de argin la dublu vâsle feminin, categoria ușoară, după o cursă în care s-au aflat pe locul secund de la început până la final.

Tot la canotaj am ratat de puțin o altă medalie. Am terminat pe locul 4 la dublu rame masculin, prin Florin Arteni și Florin Lehaci

La atletism, Andreea Taloș s-a calificat în finală la triplusalt feminin cu 14.23, după ce a terminat pe locul 9. Ana Maria Ion a ratat de puțin calificarea. Daniela Stanciu a ratat și ea calificarea în finala de la săritura în înălțime, în timp ce Andrei Rareș Toader nu a prins finala la aruncarea greutății.

La yachting, Ebru Bolat a terminat cele două curse de la clasa Dinghy pe locul 16, respectiv 32. Este pe locul 30 la general. Competiția are 10 curse și continuă sâmbătă.

Desfășurarea evenimentelor:

21:39 - Andrei Rareș Toader ratează calificarea în finala de la aruncarea greutății. Cea mai bună aruncare a fost de 20.24

20:54 - Andreea Taloș se califică în finală la triplusalt feminin cu 14.23, după ce a terminat pe locul 9. Ana Maria Ion ratează de puțin calificarea cu 14.03. Ea termină pe 13. Finala va avea loc sâmbătă, de la 21:20.

19:25 - Ebru Bolat a terminat cele două curse de la yachting clasa Dinghy pe locul 16, respectiv 32. Este pe locul 30 la general. Competiția are 10 curse și continuă sâmbătă.

13:35 - România ajunge la 6 medalii la Jocurile Olimpice 2024 și este pe locul 11 în clasamentul general.

13:31 - România termină pe locul secund! Marea Britanie ia aurul, iar Grecia bronzul! Fetele noastre au terminat cu timpul 6:48.78. Marea Britanie a încheiat cu 6:47.06, iar Grecia a avut timpul 6:49.28.

13:29 - Suntem pe locul secund și la 1500 de metri.

13:27 - România este pe doi la 1000 de metri.

13:25 - Fetele noastre sunt pe locul 2 la 500 de metri.

13:22 - Începe finala de la dublu vâsle feminin, categoria ușoară, unde le avem pe Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc.

13:04 - Daniela Stanciu ratează calificarea în finala de la săritura în înălțime de la atletism. S-a oprit la o săritură de 1.88, cea mai bună din acest sezon.

12:55 - Emoțiile continuă, deoarece de la 13:22 luptăm pentru aur la dublu vâsle feminin, categoria ușoară, prin Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc.

12:49 - ARGINT PENTRU ROMÂNIA!!! Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au câștigat medalia de argint în proba de dublu rame feminin de la canotaj, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. Fetele noastre au început greoi lupta, dar au recuperat fantastic pe ultimele sute de metri! La 1.500 de metri au ajuns pe locul 3, iar pe ultimii metri au recuperat fantastic și au terminat pe 2. România a încheiat cu timpul 7:02.97, iar medalia de aur a fost câștigată de Olanda cu 6:58.67. Bronzul a fost câștigat de Australia cu 7:03.54. Este a cincea medalie a României la Jocurile Olimpice 2024.

12:47 - Fetele noastre urcă pe 3 cu 500 de metri înainte de finish!

12:45 - Fetele noastre sunt pe locul 4 după 1000 de metri. Luptăm pentru bronz!

12:43 - După primii 500 de metri, fetele noastre sunt pe locul 5.

12:41 - Începe finala de la dublu rame feminin, unde suntem reprezentați de Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel.

12:36 - România ratează dramatic medalia și termină pe locul 4 la dublu rame masculin, prin Florin Arteni și Florin Lehaci. S-au aflat pe locul secund 1.500 de metri, dar apoi au fost depășiți de Marea Britanie și Elveția. Băieții noștri au terminat cu timpul 6.25.61. Elveția a avut timpul 6.24.76, Marea Britanie 6.24.11, iar medalia de aur a fost câștigată de Croația cu timpul 6:23.66.

12:35 - România e pe doi cu 500 de metri înainte de finish.

12:33 - La 1000 de metri suntem pe locul secund.

12:31 - România este pe locul 2 la 500 de metri.

12:30 - A început finala de la dublu rame masculin, unde suntem reprezentați de Florin Arteni și Florin Lehaci!

12:42 dublu rame feminin - Finala A: Ioana Vrînceanu, Roxana Anghel
13:22 dublu vâsle feminin, categorie uşoară - Finala A: Gianina van Groningen, Ionela Cozmiuc