Un parc unic în lume a fost deschis în Cipru: Pădurea scufundată (Galerie foto)

Un parc unic în lume a fost deschis în Cipru: Pădurea scufundată (Galerie foto)
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Primul muzeu subacvatic din lume a fost deschis în Cipru și e o destinație complet atipică. Un artist a plasat sub apă, în largul coastelor Ayia Napa, în zona plajei Pernera, 93 de opere de artă.

Sculpturile, realizate de Jason deCaires Taylor și plasate la o adâncime de 10 metri, reprezintă în mare parte copaci, dar nu numai, de aici și numele. Întregul proiect, a cărui inaugurare a fost întârziată de pandemie, a costat un milion de euro, arată CNN.

Prețurile de intrare variază de la aproximativ 20 de euro pentru snorkelling și 60 de euro pentru scufundări.

ADVERTISING


Ideea de a deschide un astfel de muzeu a apărut în 2014, lucrările au început în 2017 și au fost finalizate anul trecut.

Citește și Un altfel de itinerariu de vacanță: Cele mai frumoase grădini din lume (Galerie foto)

Sculpturile sunt concepute ca să atragă viața marină, având un PH neutru, care nu afectează plantele sau vietățile din adâncuri, astfel că, în viitor, pădurea de sculpturi va găzdui un întreg ecosistem. Deja lucrările sunt acoperite de un strat fin de alge, iar peștii le folosesc ca ascunzători.

ADVERTISING

Vezi și Locuri bizare din lume pe care ar trebui să le vezi o dată în viață (Galerie foto)

Anca Petrache
Editor Colaborator
Experiență de 23 de ani în presă, din care 16 ani în presa online. Cred ca presa de calitate se poate face doar cu dăruire, repere morale puternice, conduită și responsabilitate.
Anca se simte deopotrivă fascinată de oameni și de urmele lor trecute, dar și de Univers și natură, cu toate necuvântătoarele ei. Crede că trebuie să ne înțelegem locul în această orânduială pe care riscăm să o stricăm din cauza unui ego prea mare. Apoi, chiar din natură ne putem lua idei pentru a inova și a găsi răspunsuri la multe întrebări. Este interesată de inovație și tehnică, de tot ce înseamnă miracolul numit om, cu toate ”componentele” sale și tot ce-l poate ajuta să fie mai bun, mai sănătos.
Expertiză: Externe, Magazin, Sănătate, Mediu, Știință
Scrie Despre: Magazin și știință, Sănătate, Timp liber
Citește mai mult
Ești ceea ce citești, citește responsabil!
Sprijină jurnalismul independent, sancționează manipularea și contribuie la normalitate și dezvoltare predictibilă în România!
ALEGE CUM VREI SĂ NE SUSȚII
Donație Lunară
Donație Unică
ALEGE SUMA PE CARE VREI SĂ O DONEZI
  • 30 lei
  • 50 lei
  • 100 lei
  • 50 lei
  • 100 lei
  • 250 lei
Altă sumă
lei
euro
Au apărut următoarele erori
* Continuând donația, accepți termenii si condițiile site-ului. Poți vedea în politica de confidențialitate ce date personale colectăm și de ce.

Partenerii noștri