West Ham aruncă în aer lupta pentru titlu în Premier League

Arsenal Londra s-a încurcat din nou în fruntea clasamentului din Premier League, aprinzând și mai mult lupta cu Manchester City.

West Ham United a produs o mare surpriză și a remizat, scor 2-2 cu liderii de la Arsenal, deși tunarii au condus din minutul 10 cu 2-0. Jesus și Odegaard au marcat în minutele 7 și 10, în ceea ce părea o victorie facilă a oaspeților.

Dar, așa cum s-a întâmplat și în meciul cu Liverpool, tot 2-2 de la 2-0, Arsenal s-a împotmolit. Și un moment decisiv a avut loc în minutul 52, când Saka rata un penalti. La trei minute distanță, Bowen egala, după ce anterior, Benrahma redusese din handicap, tot din penalti, în primul mitan.

Rămân acum doar 4 puncte avans pentru Arse în disputa cu City, 74 față de 70 de puncte. Runda următoare, Arsenal are meci acasă cu codașa Southampton, în timp ce City are meci sâmbătă în semifinalele Cupei Angliei, cu Sheffield United.

Derbiul care ar putea cântări decisiv în lupta la titlu, Manchester City - Arsenal se joacă pe 26 aprilie.