Variantele luate în calcul dacă meciul dintre U Craiova și CFR Cluj se încheie la egalitate

Comitetul Executiv al FRF se va întruni astăzi, de la ora 12:00, pentru a decide, printre altele, cum va fi desemnată campiona României din acest sezon.

Gazeta Sporturilor prezintă toate scenariile luate in calcul de Comitetul Executiv al FRF pentru varianta în care meciu dintre U Craiova și CFR Cluj se va încheia la egalitate:

1. Să decidă clasamentul care e la momentul de după joc, chiar dacă CFR are un meci în plus - AR AVANTAJA CFR
  2. Să se facă raportul puncte versus meciuri, dar fără să se renunțe la principiul înjumătățirii după sezonul regulat - AR AVANTAJA CRAIOVA
  3. Să se facă raportul puncte versus meciuri, fără să se mai țină cont de principiul înjumătățirii - AR AVANTAJA CFR
  4. Să se acorde 3-0 la "masa verde" pentru Craiova, în meciul cu Astra care nu s-a mai jucat - AR AVANTAJA CRAIOVA
  5. Să nu se acorde titlul de campioană, iar desemnarea echipei care să meargă în preliminariile Champions League să se facă pe unul dintre criteriile de mai sus
  6. Să se decidă ca partida de luni seară să ia forma unui meci de baraj, ca o finală de Cupa României: dacă e remiză după 90 de minute, să se joace prelungiri și eventual penalty-uri, iar învingătoarea să fie desemnată campioană.

U Craiova și CFR Cluj joacă în această seară, de la ora 20:30, în ultima etapă a play-off-ului Ligii 1.

Clujenii au un avans de două puncte în clasament, dar oltenii au un meci restant cu Astra Giurgiu.

Cine va câștiga meciul de diseara va deveni campioana, însă lucrurile se vor complica serios dacă întâlnirea se termină la egalitate.

FRF trebuie să comunica către UEFA lista cu echipele participante în sezonul următor al cupelor europene până la miezul nopții.