Universitatea Craiova, eliminată din Europa League de o echipă din... Georgia!

Universitatea Craiova a părăsit Europa League încă din primul tur preliminar.

Vicecampioana României a fost învinsă în deplasarea susținută joi seara în Georgia de Lokomotiv Tbilisi.

A fost 2-1 pentru formația care sezonul trecut a incheiat campionatul pe locul 4 și care trece turul în cupele europene doar pentru a doua oară în istorie!

Oltenii au avut o prestație dezamăgitoare, iar gazdele au dat lovitură în urma a două contraatacuri, în decurs de doar patru minute.

Sikharulidze (min.57) și Omar (min.61) au marcat golurile gruzinilor.

Craiova a redus din handicap în prelungiri, prin Bairam, cu o reluare din centrul careului, după o centrare din partea stângă a lui Bancu.

O înfrângere dureroasă și, totodată, rușinoasă pentru Universitatea Craiova, a cărei aventură în acest sezon al cupelor europene se sfârșește neașteptat de repede.

Vezi și:

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Lokomotiv Tbilisi (Georgia) și Universitatea Craiova, din primul tur preliminar al Europa League.

Lokomotiv Tbilisi - Universitatea Craiova 2-1 (Sikharulidze '57, Omar '61 / Bairam '90+4)

min.90+8 - Finalul meciului! Craiova părăseșțe cupele europene încă din primul tur preliminar!

min.90+7 - Ivan trimite cu capul, dar minge nu prinde spatiul porții.

min.90+4 - GOOOL U CRAIOVA! Bairam finalizează după o centrare din stânga a lui Bancu!

min.90 - Vor fi 7 minute de prelungire pentru această repriză secundă.

min.86 - Oltenii sunt la doar câteva minute distanță de o eliminare de-a dreptul rușinoasă...

min.73 - Mamardashvili scoate la un șut al lui Koljic.

min.72 - Cicâldău cade în careu, cere penalti, dar arbitrul lasă jocul să continue, deși la reluări se observă o ținere.

min.66 - Koljic lovește bara cu un șut din unghi.

INFO: Lokomotiv Tbilisi a trecut o singură dată în istoria ei de un tur preliminar!

min.61 - Oltenii sunt surprinși din nou pe contraatac, iar Omar duce scorul la 2-0...

min.57 - Sikharulidze deschide scorul pentru formația din Tbilisi, la capătul unui contraatac.

min.45 - O primă repriză modestă a vicecampioanei României, care n-a avut nicio ocazie importantă.

min.30 - Meci echilibrat în această primă jumătate de oră, georgienii fiind chiar mai periculoși.

ora 20:00 - A început meciul.

Meciul se joacă în Georgia într-o singură manșă.

Digi Sport 1 și Look Plus televizează întâlnirea.

ECHIPELE:

Lokomotiv Tbilisi: Mamardashvili - Gabadze, Sandokhadze, Gureshidze, Ubilava - Samurkasovi, Shonia, Dartsmelia - Kirkitadze, Sikharulidze, Omar.
Antrenor: Levan Korghalidze.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Acka, Constatin, Bancu - Nistor, Mateiu, Cicâldău - Bârbuț, Koljic, Ivan.
Antrenor: Cristiano Bergodi.

Arbitru: Milos Djordjic (Serbia).