FC Botoșani s-a calificat în turul doi preliminar al Europa League

FC Botoșani a avansat, joi, în turul doi preliminar al Europa League.

Gruparea antrenată de Marius Croitoru s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Ordabasy (Kazahstan), după un joc foarte spectaculos.

Gazdele au început meciul în forță și au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 11, când Papa a apărat o lovitură de pedeapsă executată de Diakhate.

Primul gol al meciului a fost marcat, însă, de trupa noastră, în minutul 25, prin Holzmann, după o centrare bună a lui Ofosu.

Egalarea kazahilor a venit după numai 6 minute. Fostul dinamovist Mahlangu l-a surprins pe Pap cu o execuție din partea stângă.

Peste alte două minute, Dugandzic a marcat cu un șut superb cu efect din interiorul careului, ceea ce s-a dovedit a fi golul victoriei.

Pe final, gazdele au ratat mai multe ocazii uriașe, iar moldovenii se pot declara norocoși cu această victorie în timpul regulamentar.

Tragerea la sorți a meciurilor din turul doi preliminar al Europa League va avea pe 31 august.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, evoluția scorului în meciului dintre Ordabasy (Kazahstan) și FC Botoșani, din primul tur preliminar al Europa League.

Ordabasy - FC Botoșani 1-2 (Mahlangu '31 / Holzmann '25, Dugandzic '33)

min.90+4 - Finalul meciului! Botoșani avansează în runda următoare.

min.33 - GOOOL BOTOȘANI!!! Dugandzic înscrie cu șut superb cu efect din interiorul careului!!!

min.31 - GOL ORDABASY! Mahlangu egalează cu o execuție surprinzătoare!

min.25 - GOOOL BOTOȘANI!! Holzmann deschide scorul dintr-o centrare a lui Ofosu!!!

min.11 - Pap apără penaltiul executat de Diakhate.

min.10 - Ofosu îl faultează în calitate de ultim apărător pe Joao Paulo, iar arbitrul arată punctul cu var și îi dă doar cartonaș galben jucătorului celor de la Botoșani!

16:58 - Startul meciului.

Meciul se joacă în Kazahstan într-o singură manșă.