Universitatea Craiova a făcut scor cu Dinamo în Liga 1

Universitatea Craiova s-a impus categoric, luni seara, în meciul cu Dinamo, din cadrul etapei a 10-a a Ligii 1.

Formația pregătită de Laurențiu Reghecampf a câștigat pe teren propriu cu un neverosimil 5-0.

"Câinii" au jucat timp de 75 de minute în inferioritate numerică, după ce Giafer a văzut cel de-al doilea cartonaș galben în minutul 16, pentru un fault în careu asupra lui Ivan. La aceeași fază, arbitrul a arătat și punctul cu var, iar Houri a deschis scorul pentru gazde.

A fost scorul primei reprize, însă după pauză oltenii s-au dezlănțuit.

Ivan a mărit avantajul în minutul 52, după ce șutul lui Markovic a fost blocat. Peste alte șase minute, Cîmpanu l-a învins pe Iliev cu un șut din interiorul careului. Apoi, în minutul 62, Căpățână a dus scorul la 4-0 cu o reluare din apropiere, pentru ca Markovic să stabilească scorul final în prelungiri, după o gafă în apărarea "roș-albilor".

Cu cele trei puncte obținute astăzi, Universitatea Craiova urcă pe locul 7 în clasamentul Ligii 1, având 16 puncte. De partea cealaltă, Dinamo rămâne pe penultimul loc, cu doar 6 puncte strânse în 10 runde.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Conte, Găman, Screciu, Vătăjelu - Nistor, Crețu, Houri - Gustavo, Ivan, Baiaram.

Dinamo București: Iliev - Giafer, Popa, Grigore, Filip, Sorescu - Itu, Dudea, Moldoveanu, Ivanovski - Matei.

Arbitru: Cătălin Popa.