Universitatea Cluj câștigă barajul cu Oțelul și speră la cupele europene

Universitatea Cluj a dispus în deplasare de Oțelul Galați în primul baraj pentru accederea în preliminariile Conference League, scor 2-0.

Într-o arenă gălățeană plină până la refuz, dornică să uite eșecul favoriților de miercuri seara cu Corvinul în finala Cupei, Oțelul începea bine, primea un penalti în minutul 29, unul însă ratat de Rusevici, un adevărat blestem al loviturilor de la punctul cu var pentru moldavi..

Ocaziile se răzbună în fotbal, iar clujenii, care au știut cum să reechilibreze partida, au lovit decisiv după pauză prin dubla lui Anselmo, minutele 62 și 73.

Oţelul, penalty RATAT cu "U" Cluj. Coşmarul gălăţenilor continuă

Clujenii merg în finala play-off-ului pentru calificarea în Conference League, acolo unde vor da piept cu o altă Universitate, Craiova, locul 3 din Liga 1.

A fost un moment de inspirație minunat al antrenorului Sabău, care l-a introdus pe teren pe Anselmo în minutul 58. Universitatea nu a avut nici un șut la poartă înainte de intrarea la cabine.

În cele din urmă, pentru Oțelul, s-au resimțit cele 120 minute jucate miercuri, iar prospețimea elevilor lui Sabău a făcut până la urmă diferența.

• Meci 40 Anglia – Slovacia (Gelsenkirchen, 19:00)
  • Meci 39 Spania – Georgia (Koln, 22:00)

• Meci 42 Franța – Belgia (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 41 Portugalia – Slovenia (Frankfurt, 22:00)

• Meci 43 România – Olanda (Munchen, 19:00)
  • Meci 44 Austria – Turcia (Leipzig, 22:00)

• Meci 45 Câștigătoare meci 39 – Câștigătoare meci 37 (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Câștigătoare meci 41 – Câștigătoare meci 42 (Hamburg, 22:00)

• Meci 48 Câștigătoare meci 40 – Câștigătoare meci 38 (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Câștigătoare meci 43 – Câștigătoare meci 44 (Berlin, 22:00)