Swiatek, eliminată în semifinalele Mastersului de la Montreal, după un meci în trei seturi

Iga Swiatek, poloneza lideră mondială a clasamentului WTA, a fost eliminată în semifinalele Mastersului 1000 de la Montreal.

Principala favorită a turneului a trebuit să se încline la fileu în fața americancei Jessica Pegula, cap de serie 4. Aceasta a trecut de poloneză cu scorul de 6-2, (4) 6-7, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 32 de minute de joc, extrem de dramatic pe alocuri.

Este a doua oară în acest sezon când Pegula o învinge pe Iga, a treia în general din 8 partide directe. De asemenea, este a treia finală de Masters 1000 pentru Jessica, în toată cariera. Pegula a revenit de la 2-4 în setul decisiv.

În marea finală, ea o va întâlni pe câștigătoarea semifinalei dintre Elena Rybakina și Liudmila Samsonova.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri din tenis!