Campioana Bayern a fost zdrobită în Supercupa Germaniei de către RB Leipzig

Bayern Munchen a pierdut fară drept de apel primul meci oficial al noului sezon, Supercupa Germaniei, într-un meci disputat chiar pe Allianz Arena, casa bavarezilor.

RB Leipzig s-a impus cu 3-0, după un joc în care spaniolul Dani Olmo a strălucit, marcând un hattrick de senzație. Este prima Supercupă din istoria clubului pentru tauri.

Olmo a punctat în minutele 3, 44 și 68, ultimul gol venind din penalti. Un meci în care apărarea lui Bayern a fost mai degrabă una visătoare, dar în care putem puncta și debutului nouarului Harry Kane la gazde, transferul venit de la Tottenham pentru peste 100 de milioane de lire. Britanicul a fost trimis în teren pe minutul 63, în locul francezului Mathys Tel, dar nu a putut aduce un plus pe teren sau pe tabelă.

Kane Debut Spoiled By The Dani Olmo-Show | Bayern München - RB Leipzig 0-3 | Supercup 2023

Trupa lui Thomas Tuchel trebuie așadar să pună la punct multe lucruri până la startul campionatului, care va avea loc săptămâna viitoare, în Bundesliga.