Surpriză la Roland Garros după un meci de 5 ore și 8 minute!

Dominic Thiem a fost eliminat, marți, în sferturile de finală de la Roland Garros.

Finalistul de la ultimele două ediții ale Openului Franței a pierdut în fața bunului său prieten, argentinianul Diego Schwartzman, după 5 ore și 8 minute!

7-6 (1), 5-7, 6-7 (6), 7-6 (5), 6-2 a fost scorul întâlnirii dintre Schwartzman și campionul de la US Open.

În semifinale, jucătorul aflat pe locul 14 în clasamentul WTA va da piept cu învingătorul partidei dintre Rafael Nadal și Jannik Sinner, programată ceva mai tărziu în această noapte.

Pe partea cealaltă de tablou se întâlnesc în sferturi Novak Djokovic - Pablo Carreno Busta și Andrey Rublev - Stefanos Tsitsipas. Ambele meciuri sunt programate mâine.

Semifinalele masculine vor avea loc vineri, iar finala este programată pentru duminică.