Surpriză imensă în grupa României: Elveția este încurcată de Belarus pe teren propriu după un meci nebun

Belarus a încurcat surprinzător naționala Elvetiei chiar la ea acasă, în St.Gallen, scor 3-3, în runda curentă a preliminariilor pentru EURO 2024, făcând României un cadou imens.

Gruparea antrenată de Edi Iordănescu poate deveni lidera grupei diseară, dacă vom învinge Andorra, pe Arena Națională, de la 21,45.

A fost un meci nebun în Țara Cantoanelor, cu gazdele conducând din minutul 28 prin Shaqiri, dar în partea secundă, Belarusul a făcut meciul ultimilor ani în preliminarii. A egalat prin Ebong în minutul 61, golul de 2-1 a venit prin Polyakov, opt minute mai târziu, pentru ca Antilevski să lase o liniște mormântală pe stadion cu golul său de 3-1, validat de VAR după multe minute, având în vedere un posibil offside.

GOOL Belarus. Surpriză în grupa României

Elveția a realizat însă o remontada fanastică, egalând prin golurile lui Akanji și Amdouni, minutele 89 și 90.

Un punct salvat până la urmă în extrem de Elveția, care rămâne lidera grupei cu 15 puncte, însă noi putem face 16 dacă ne facem datoria la București cu micuța selecționată din Pirinei a Andorrei.