Superliga: UTA câștigă un meci nebun în deplasare la FCU Craiova

UTA Arad s-a impus în deplasare la echipa lui Adrian Mititelu, FC U Craiova 1948, scor 3-2, în runda curentă a Superligii, stagiunea competițională 2023/2024.

Este a doua victorie pentru trupa lui Mircea Rednic în acest sezon, deși arădenii au fost conduși cu 1-0. Chițu a deschis scorul pentru olteni, iar la pauză, UTA a avut 2-1, prin reușitele lui Fabry și Ofosu.

Și partea secundă a fost una la fel de spectaculoasă, după ce belgianul Van Durmen a egalat în minutul 60, iar patru minute mai târziu, Claudiu Micovschi, adus la Arad de la Rapid, a închis tabela la 3-2.

La Craiova au asistat puțin peste 3000 de suporteri, care au văzut un meci plăcut ochiului, însă debutul noului antrenor italian Giovanni Costantino a fost un eșec.

UTA tocmai a depășit FCU în clasament, fiind pe 12 cu 15 puncte, unul peste gruparea olteană în alb-albastru.

FCU CRAIOVA: Gurău - Negru, Compagnucci, Henriques, Padula - Buta, V. Achim - Bahassa, J. Ibrahim, Van Durmen - Chițu.

UTA: Iacob - Căpușă, Conte, Stolnik, Abeid - Fabry, M. Costa, C. Mihai - Ofosu, Luckassen, Micovschi.

Arbitru: Barbu Marian.