Superliga: Liderul Rapid pierde cu FC U Craiova

FC U Craiova 1948 a învins-o, sâmbătă seara, pe Rapid, într-un meci din cadrul etapei a 10-a a Superligii.

1-0 a fost scorul întâlnirii care s-a jucat la Târgu Jiu și la care Adrian Mutu n-a putut fi prezent deoarece a fost operat de urgență.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Sidibe, în minutul 55, după o pasă excelentă a lui Iancu.

Giuleștenii au evoluat in inferioritate numerică încă din minutul 29, când Ioniță a fost eliminat ca urmare a unei intervenții dure asupra lui Achim.

Cu cele trei puncte obținute în această seară, FC U Craiova a urcat pe locul 6 în clasament, având 14 puncte strânse în zece runde.

Rapid se menține pe primul loc al clasamentului din Superligă, cu 21 de puncte.

FC U Craiova: Popa - Negru, Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert - Van Durmen, Achim - Sidibe, Baeten, Bahassa - Iancu.
Antrenor: Marius Croitoru.

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Morais - Kait, Albu, Ioniță II - Sefer, Dugandzic, Mățan.
Antrenor: Adrian Mutu.

Arbitru: Marian Barbu.