Superliga: FCSB se împiedică de U Cluj și avansul în fruntea clasamentului se reduce

FCSB și U Cluj au remizat, scor 0-0, în etapa a 26-a din Superliga României, pe Cluj Arena.

Fără mai mulți jucători importanți în echipă, FCSB s-a deplasat la Cluj-Napoca pentru meciul cu U Cluj, dar n-a părut în apele sale.

Prima șansă importantă de gol a irosit-o U Cluj, prin Dan Nistor, care a ratat un penalty în minutul 16.

Apoi, Florinel Coman l-a întins pe Gorcea cu un șut excelent de la marginea careului de 16 metri, dar tabela a rămas neschimbată.

S-a intrat la cabine cu 0-0 pe tabelă, dar în repriza a doua prima periculoasă a fost tot U Cluj, printr-o deviere a lui Masoero din apropiere, după o centrare a lui Bic în careu. FCSB n-a avut nicio ocazie clară de gol în partea secundă, iar jocul s-a terminat la egalitate, după mai multe inexactități în ofensiva "roș-albaștrilor".

După acest rezultat, FCSB este în continuare lider în clasamentul Superligii, cu 55 de puncte, la șapte distanță de Rapid, care are 48. Pe 3 e CFR Cluj, cu 45 de puncte. De partea cealaltă, U Cluj rămâne pe locul 8, cu 34 de puncte.