Superliga: FC Argeș se impune la UTA la debutul lui Marius Croitoru

FC Argeș s-a impus în deplasarea de la UTA Arad, scor 1-0, în prima partidă a zilei de duminică din Superliga, în etapa cu numărul 16 din stagiunea competițională 2022/2023.

Singurul gol al serii a fost marcat de Garita, atacantul de culoare care a reușit o acțiune personală impetuoasă de mari proporții, în minutul 27, o fază plecată din pasa lui Njike.

UTA a terminat și cu doi oameni în minus, după eliminările lui Steau și Erico, minutele 86 și 93.

Arădenii au trei înfrângeri la rând, plus cinci meciuri consecutive fără victorie, fiind pe locul 14, iar scaunul de antrenor al lui Ilie Poenaru se clatină serios. Victorie la debut așadar pentru Marius Croitoru, iar Pitestiul urcă până pe locul 8, cu 20 de lungimi.

Echipe de start:

UTA: D. Balauru - Dobrescu, Erico, Benga, Abeid - Batha, Cascini - Stahl, Otele, R. Pop - Postolachi.
Rezerve: Fl. Iacob - Hoxhallari, Fl. Matei, Neagoe, Șteau, CIbi, Jobello, Keșeru.
Antrenor: Ilie Poenaru.

FC Argeș: Straton - Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Latovlevici - Njike, Raynov - Ișfan, Calcan, Bertrand - Garita.
Rezerve: Greab - Jakolis, M. Constantin, Meza Colli, I. Șerban, G. Crețu, R. Covaci, Donisa, Celestine.
Antrenor: Marius Croitoru.

Arbitru: C. Găman.