Real Madrid, pas greșit surprinzător cu Girona în La Liga

Campioana Spaniei și a Europei, Real Madrid a bifat o remiză surprinzătoare pe teren propriu cu catalanii de la Girona, scor 1-1.

Gazdele au făcut un nou meci slab în fața grupării în alb și roșu, după meciul pierdut data trecută, scor 1-2. Vinicius deschidea scorul în minutul 70 pe Santiago Bernabeu, dar fără să aducă și liniștea aferentă. Zece minute mai târziu, Girona egala superb prin Stuani.

Realul a avut un gol anulat cu ajutorul VAR-ului, în minutul 90, gol marcat de Rodrygo, iar în minutul 92, Kroos vedea cartonașul roșu.

Real pierde așadar două puncte în confruntarea directă cu Barcelona, având la finele acestei etape doar un singur punct peste marea rivală blaugrana, 32 față de 31 de puncte, după 12 etape.

Girona este pe locul 16 în Spania cu 10 puncte, acesta fiind al 6-lea meci la rând fără victorie.