Superliga: Farul lui Gică Hagi se distanțează în fruntea clasamentului

Farul Constanța s-a impus în deplasarea dificilă de la Sepsi OSK, scor 1-0 în etapa curentă a Superligii, sezonul competițional 2022/2023.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Louis Munteanu, jucătorul împrumutat de Farul de la Fiorentina, în minutul 31.

Un gol cumva venit contrar cursului jocului, căci până la acel moment Sepsi fusese echipa mai activă în atac, cu mari ocazii de gol irosite de Safranko, unul chiar în situație de singur cu portarul.

Farul lui Hagi a rezistat totuși până la final, chiar dacă în minutul 90 Tudorie a înscris, însă reușita gazdelor a fost anulată la VAR.

Gruparea lui Hagi se distanțează așadar în fruntea clasamentului, cu 30 de puncte, cinci peste locul 2 ocupat de Rapid, care s-a încurcat sâmbătă cu Botoșani acasă.

Sepsi: Niczuly – Radoslav, Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu – Matei, Păun, Aganovic – Varga, Safranko, Ştefănescu; Rezerve: Began, Ispas, Bălaşa, Rodriguez, Gheorghe, Rondon, Achahbar, Tudorie; Antrenor: Cristiano Bergodi.
Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki – Doukoure, Artaean, Grameni – Morar, Munteanu, Pitu; Rezerve: Buzbuchi, Sambeya, Borza, Casap, Torje, Sali, Nedelcu, Andronache, Banu; Antrenor: Gică Hagi.

Arbitru: Andrei Chivulete.