Superliga: Farul trece de UTA după ce a rezistat mult timp în inferioritate numerică

Farul Constanța s-a impus pe teren propriu în fața celor de la UTA Arad, scor 2-0 în a doua partidă a zilei de duminică din Superligă, în etapa cu numărul 12 a sezonului competițional 2022/2023.

Golurile au fost marcate de Alibec, din penalti, plus Casap, în minutele 19 și 90.

Constănțenii au avut și un om eliminat, pe Corinus în minutul 51, iar ulterior Aradul a ratat și un penalti prin moldoveanul Postolachi.

Alibec a obținut poate prea ușor penaltiul din minutul 17, după un contact cu Idriz Batha în careul dobrogean.

Arădenii nu au putut profita de omul în plus, iar acum Farul e lideră în clasament cu 27 de puncte, trei peste Rapid.

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, Corinus, Kiki - Artean, T. Băluţă, Grameni - K. Doucoure, Alibec, L. Munteanu.
Rezerve: Buzbuchi - Mboko, Borza, Casap, Sali, R. Moldoveanu, V. Morar, Andronache, L. Banu.
UTA: P. Iaob - Vukcevic, Benga, Chindriş, Dobrescu - P. Anton, Şteau, Batha - Jobello, Postolachi, Otele.
Rezerve: Balauru - Erico, Isac, Ubbink, Stahl, Negoescu, Keşeru, Ademi, Abeid.

Arbitru: Horia Mladinovici.