Superliga: Farul trece de UTA după ce a rezistat mult timp în inferioritate numerică

Farul Constanța s-a impus pe teren propriu în fața celor de la UTA Arad, scor 2-0 în a doua partidă a zilei de duminică din Superligă, în etapa cu numărul 12 a sezonului competițional 2022/2023.

Golurile au fost marcate de Alibec, din penalti, plus Casap, în minutele 19 și 90.

Vezi ponturile specialistilor pentru SuperLiga

Constănțenii au avut și un om eliminat, pe Corinus în minutul 51, iar ulterior Aradul a ratat și un penalti prin moldoveanul Postolachi.

Alibec a obținut poate prea ușor penaltiul din minutul 17, după un contact cu Idriz Batha în careul dobrogean.

Arădenii nu au putut profita de omul în plus, iar acum Farul e lideră în clasament cu 27 de puncte, trei peste Rapid.

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, Corinus, Kiki - Artean, T. Băluţă, Grameni - K. Doucoure, Alibec, L. Munteanu.
Rezerve: Buzbuchi - Mboko, Borza, Casap, Sali, R. Moldoveanu, V. Morar, Andronache, L. Banu.
UTA: P. Iaob - Vukcevic, Benga, Chindriş, Dobrescu - P. Anton, Şteau, Batha - Jobello, Postolachi, Otele.
Rezerve: Balauru - Erico, Isac, Ubbink, Stahl, Negoescu, Keşeru, Ademi, Abeid.

Arbitru: Horia Mladinovici.