Sorana Cîrstea elimină o tenismenă din top 5 WTA și se califică în sferturi la Indian Wells

Sorana Cîrstea a obținut cel mai bun rezultat din acest an pentru tenisul din România.

Sportiva noastră s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells după ce a învins-o pe Caroline Garcia, ocupanta locului 5 WTA.

Scorul a fost 6-4, 4-6, 7-5, după un meci care a durat două ore și 23 de minute.

De asemenea, este pentru prima dată când o învinge pe Garcia după două înfrângeri la rând.

Ea se va întâlni în sferturile de finală cu lidera clasamentului WTA, Iga Swiatek, care a eliminat-o pe Emma Răducanu.

Partida va avea loc joi, la o oră care nu a fost stabilită încă de organizatori.

Pentru calificarea în sferturile de finală, Sorana și-a asigurat 184.465 de dolari și 215 puncte WTA.