Egal între Sepsi și Gaz Metan în singurul joc al zilei din Liga 1

Sepsi OSK și Gaz Metan Mediaș au terminat la egalitate, scor 1-1, în singurul joc al zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 28, ultimul meci al acestei etape.

Gazdele au început mai bine partida, cu gol marcat în minutul 9, din penalti, penalti dictat de arbitrul Popa după un duel în careu între Yuri și Safranko.

Sepsi deja era calificată matematic în play-off înainte de startul partidei, iar în minutul 60 a mai primit o veste bună, eliminarea lui Junior de la Gaz Metan, roșu direct.

Culmea este că cinci minute mai târziu, Gazul a egalat prin Ronaldo Deaconu. A fost un penalti extrem de discutabil dictat de Popa, după un duel între Morar și Ninaj. Pe reluările TV s-a văzut faptul că jucătorul lui Sepsi a atacat doar mingea..

S-a terminat 1-1, Sepsi rămâne pe 4, iar Gazul este pe locul 13, cu 29 de puncte la activ.

Desfășurarea întâlnirii:

Min.65: Gaz Metan egalează în inferioritate numerică, Ronaldo Deaconu face 1-1 din penalti.

Min.60: Roșu direct pentru Junior de la Gaz Metan.

Min.9: Vașvari deschide scorul din penalti la Sfântu Gheorghe. Un penalti dictat de arbitrul Popa după un duel dintre Yuri și Safranko.

Min.1: Începe partida!

Sepsi: Niczuly - Csiszer, Bouhenna, Ninaj, Fl. Ştefan - Vaşvari, Fofana, Fulop - Petrila, Safranko, Golofca.

Gaz Metan: Pleşca - Mutean, Baco, Yuri, Velisar - Alcesu, F. Junior, Deaconu - Horşia, Sarr, Ze Manuel.

Arbitru: C.Popa.

Este ultimul meci din această rundă cu numărul 28 a Ligii 1, rundă care a început încă de marți cu jocul dintre Craiova și UTA.

Rezumat Gaz Metan Mediaș - Sepsi Sf. Gheorghe 0-3

Sepsi și-a asigurat de sâmbătă prezența matematică în play-off, după egalul dintre Clinceni și FC Argeș, scor 1-1. Mediașul este pe locul 13 cu doar 28 de puncte acumulate.

Partida va fi televizată pe DigiSport, TelekomSport și LookTV.