Simona Halep, un nou premiu cucerit din partea WTA. Reacția amuzantă a româncei: "Primul al carierei?!"

Simona Halep și Monica Niculescu au fost recompensate de WTA cu premiul pentru pentru cel mai spectaculos schimb de mingi dintr-un meci de dublu disputat în luna septembrie, în circuitul WTA.

WTA a realizat o anchetă în ce privește lovitura lunii septembrie în circuitul de dublu, iar după votul fanilor, româncele Halep și Niculescu au ieșit pe primul loc, pentru un schimb de mingi câștigat în fața perechii Elina Svitolina și Dayana Yastremska, meci câștigat 6-0, 6-1, în primul tur al turneului de la Roma.

Halep joacă rar în turneele de dublu, fiind pe locul 145 WTA în acel clasament, spre deosebire de proba de simplu, acolo unde ocupă poziția secundă, în spatele lui Ash Barty.

Halep & Niculescu | Doubles Shot of the Month | September 2020

Sportiva născută la Constanța a și reacționat pe pagina sa de Twitter la auzul acestei vești, remarcând doar: "Primul al carierei?!", referindu-se la faptul că este pentru prima dată când câștigă un asemenea premiu pentru o lovitură într-un meci de dublu.

Amintim că la Roma, Simona Halep a cucerit și marele trofeu la simplu, după o finală în care Karolina Pliskova a abandonat în setul secund, la capătul unei prime manșe pierdute la zero, după 18 minute.

Simona Halep a fost învinsă de Naomi Osaka în ultima anchetă a celor de la WTA

SpotMedia.ro e sursa numărul 1 de informații despre Simona Halep! Citește și:

Americanii au publicat "clasamentul adevărului" din tenis: Locul ocupat de Simona Halep după Roland Garros

Presa americană, reacție spumoasă după înfrângerea suferită de Simona Halep la Roland Garros