Simona Halep s-a întors în țară: Ce-a spus despre câștigarea turneului de la Praga și absența de la US Open 2020

Simona Halep a revenit luni în tară după ce săptămâna trecută a participat la turneul de la Praga, pe care l-a și câștigat.

Tenismena noastră se declară bucuroasă și mulțumită de cum a decurs primul turneu la care a participat de la izbucnirea pandemiei de coronavirus.

”A fost un turneu foarte bun şi mă bucur că am reuşit să-l câştig. Un start bun, după o perioadă foarte lungă, sunt bucuroasă”, a spus Simona, potrivit Telekom Sport.

Cu puțin timp înainte să ajungă în România, Simona a anunțat că nu va participa la US Open 2020.

Totodată, reprezentanta noastră a dezvăluit că următorul turneu la care va lua parte va fi cel de la Roma, programat în săptămâna 14-20 septembrie.

”Sănătatea, aşa cum mereu am ales cea mai confortabilă decizie pentru sănătatea mea şi cea mai bună, aşa cum a fost şi la Olimpiadă, acum câţiva ani, aşa am decis şi în momentul acesta. Bineînţeles că a fost dificilă această decizie, dar mă simt mult mai în siguranţă aşa. Nu sunt turnee, o să aştept să joc Roma şi o să mă pregătesc acasă”, a adăugat Simona.

Simona Halep a câștigat, duminică, turneul de la Praga, după ce-a învins-o în finală pe belgianca Elise Mertens.