Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Praga, după ce-a învins-o în semifinale pe Irina Begu

Simona Halep s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de la Praga.

Ocupanta locului 2 în clasamentul WTA a trecut în semifinalele competitiei de Irina Begu, în două seturi, scor 7-6 (2), 6-3, după un meci care a durat o oră si 30 de minute.

În ultimul act, Simona o va întâlni, duminică, pe belgianca Elise Mertens.

Vezi: Prima reacție oferită de Simona Halep după ce-a învins-o pe Irina Begu și s-a calificat în finala turneului de la Praga

Mai puțin de trei ore de odihnă a avut Irina Begu între jocul din sferturi și confruntarea din semifinale, iar asta s-a resimțit din plin în setul doi al întâlnirii.

Cu toate acestea, Irina a făcut un meci bun și a pus-o des în dificultate pe Simona.

Jucătoarea aflată pe locul 82 în clasamentul WTA a fost foarte aproape să câștige primul set, servind chiar de două ori pentru a se impune. Simona a rezistat și s-a impus în cele din urmă la tie-break.

În setul doi, Irina a acuzat ceva probleme cu bășicile din palmă, dar și o stare de oboseală, iar Simona a acces în ultimul act al turneului cu o victorie în două seturi.

Acolo, Simona va da peste Elise Mertens, pe care a mai întâlnit-o de patru ori până acum și a învins-o de trei ori, ultima oară chiar anul acesta la Australian Open.

Finala turneului de la Praga va avea loc duminica după-amiază.

Urmăriți acum, în direct pe SpotMedia.ro, confruntarea dintre Simona Halep și Irina Begu, contând pentru semifinalele turneului de la Praga.

Simona Halep - Irina Begu 7-6 (2), 6-3

Setul II

17:43 - BREAK, SET ȘI MECI SIMONA HALEP!

17:40 - Simona își face serviciul și se apropie la doar un game de finala turneului de la Praga.

17:35 - Simona revine de la 15-40 și izbutește breakul.

17:30 - Break reușit de Irina, care egalează la 3.

17:27 - Irina se apropie, dar Simona rămâne cu un break în față. 3-2 pentru Simo în acest set secund.

17:23 - Game la 0 izbutit de Simona.

17:19 - Primul game câștigat de Irina în acest set doi.

17:14 - Simona face 2-0, în timp ce Irina pare că resimte oboseala ultimelor meciuri.

Vezi: Pentru ce sumă de bani se luptă Simona Halep și Irina Begu la Praga

17:11 - Break izbutit de principala favorită a turneului de la Praga în primul game al setului doi.

17:08 - Irina servește prima în setul doi.

Setul I

17:06 - Primul set este câștigat de Simona, la tie-break, cu 7-2, după 55 de minute.

6-2 si patru mingi de set pentru Simona.

4-2 pentru Simona și se schimbă terenurile.

2-2 după patru puncte jucate în tie-break.

17:00 - Vom avea tie-break în primul set, după ce Simona a reușit breakul. Irina acuză probleme la mână și are dificultăți în a ține racheta.

INFO: Irina solicită un time-out medical pentru niște bășici pe care le are în palmă.

16:51 - Un nou break, de data aceasta al Irinei, care va servi din nou pentru câștigarea primului set.

16:48 - Break Simona și setul merge "în prelungiri".

16:42 - Game Simona, dar Irina va servi pentru a-și adjudeca primul set.

16:40 - Irina își face serviciul si este la doar un game distanță de câștigarea primului set.

16:35 - Begu profită de cea de-a cincea minge de break și preia din nou conducerea în acest prim set.

16:31 - Egalitate la 3 după primele 6 game-uri ale meciului.

16:26 - Simona trece în față, însă începutul de meci este foarte de echilibrat.

16:25 - Simona răspunde cu un reabreak la 0.

INFO: Simona este cap de serie numărul 1 la turneul din capitala Cehiei.

16:19 - Simona face trei duble-greșeli, iar Irina reușește break la 0!

16:17 - Irina egalează la 1 după un game bun făcut de ocupanta locului 82 în clasamentul WTA.

16:14 - Simona își câștigă serviciul și adjudecă primul game al meciului.

ora 16:11 - Începe meciul, cu Simona Halep la serviciu.

Cunoaștem prima finalistă de la Praga

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.

Cele două reprezentante ale României s-au mai întâlnit de șase ori până acum, toate disputele fiind câștigate de Simona.

Ultima întâlnire directă a avut loc în 2018, la Shenzhen, când Simona s-a impus cu 6-1, 6-4.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!