Simona Halep o învinge cu mari emoții pe Polona Hercog în primul tur de la Praga

Simona Halep s-a calificat, marți, cu mare dificultate, în turul doi al turneului de la Praga.

La aproape jumătate de an distanță de la ultimul meci disputat în circuitul WTA, Simona a învins-o în runda inaugurală pe Polona Hercog (locul 46 WTA).

A fost 6-1, 1-6, 7-6 (3) în favoarea ocupantei locului 2 în ierarhia WTA, după un joc de două ore și 31 de minute.

În runda următoare, sportiva noastră o va înfrunta pe Barbora Krejcikova (locul 118 WTA), care în primul tur a învins-o pe Patricia Țig.

De 7 mingi de meci a avut nevoie Simona pentru a închide un joc care, după primul set, părea o simplă formalitate.

Jucătoarea din Slovenia și-a crescut considerabil nivelul jocului începând cu setul doi, iar Simona a avut mari dificultăți. Din fericire, reprezentanta noastră a arătat din nou spiritul de luptătoare care i-a adus atât de multe victorii de-a lungul timpului și își continuă aventura la Praga.

Cu Barbora Krejcikova, următoarea adversara, Simona s-a întâlnit o singură dată, în urmă cu patru ani, la București. Atunci, reprezentanta noastră s-a impus în trei seturi, scor 3-6, 6-1, 6-1.

Cel mai probabil, meciul dintre cele două va fi programat joi.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Polona Hercog, din primul tur al turneului de la Praga.

Simona Halep - Polona Hercog 6-1, 1-6, 7-6 (3)

Setul III

tie-break

7-3 în tie-break și SIMONA CÂȘTIGĂ!

6--3 pentru Simona, care are alte 3 mingi de meci.

5-3 pentru Simona...

4-2 pentru Simona Halep în tie-break;

2-1 pentru Polona Hercog după primele 3 mingi din tie-break;

17:12 - Simona ratează alte trei mingi de meci (6 în total) și vom avea tie-break în acest set decisiv.

INFO: O oră si două minute de când se joacă în acest set decisiv.

17:04 - Game Simona, iar Hercog va servi din nou pentru a rămâne în meci.

17:01 - INCREDIBIL! Simona are 40-0 pe serviciul adversarei, cu trei mingi de meci, dar le irosește, iar Hercog împinge setul decisiv "în prelungiri". (5-5)

16:53 - Polona izbutește însă rebreakul și meciul continuă... (5-4)

16:51 - Simona reușește breakul la momentul oportun și va servi pentru câștigarea meciului (5-3)

16:43 - Simona își face serviciul și trece din nou în avantaj (4-3)

16:40 - Scorul devine 3-3 în acest set decisiv.

16:34 - Rebreak izbutit de jucătoarea din Slovenia (3-2)

16:29 - Break reușit de Simona (3-1)

16:23 - Game dificil pentru Simona deși a avut 40-0! Hercog a revenit, a avut două mingi de break, dar în cele din urmă tenismena noastră și-a trecut în cont game-ul și face 2-1 în setul decisiv.

16:16 - Simona are două șanse de break, dar Polona revine și egalează la 1.

16:08 - Ocupanta locului 2 în clasamentul WTA pune capăt seriei slovenei și are 1-0 în setul decisiv.

16:06 - Simona servește prima în acest set trei.

Vezi: Patricia Țig, eliminată de la Praga: Cu cine ar putea juca Simona Halep în turul doi

Setul II

16:03 - Polona Hercog câștigă setul doi după șașe game-uri izbutite la rând. Vom avea set decisiv!

16:00 - Un nou break pentru Hercog, care va servi pentru câștigarea setului doi (1-5)

15:49 - Cădere în jocul Simonei, iar Polona ajunge la patru game-uri câștigate la rând (1-4)

15:44 - Slovena reușește breakul după un game slab al Simonei (1-3)

15:40 - Hercog își câștigă serviciul și trece în avantaj în acest set doi (1-2)

15:33 - Rebreak izbutit de tenismena din Slovenia (1-1)

15:29 - Început excelent de set doi pentru Simona, cu un nou break. (1-0)

15:26 - Polona Hercog servește prima în acest set secund.

Setul I

15:23 - Un prim set câștigat cu ușurință de Simona, care a arătat un tenis de mare calitate (6-1)

15:20 - Simona arată un tenis excelent și urmează să servească pentru a câșțiga primul set (5-1)

15:14 - Sportiva noastră își face cu ușurință serviciul și își consolidează breakul (4-1)

15:11 - Simona face un break și va servi pentru a se distanța la 4-1 în acest prim set (3-1)

15:06 - Slovena recuperează breakul după un serviciu slab al Simonei (2-1)

15:02 - Simo reușește breakul după un game maraton (2-0)

INFO: Ultimul meci oficial jucat de Simona în circuitul WTA a avut loc pe 22 februarie, când a învins-o pe Elena Rybakina în finala turneului de la Dubai.

14:52 Simona Halep salvează o minge de break și apoi își adjudecă primul game al meciului (1-0)

INFO: Simona este principala favorită a turneului din capitala Cehiei.

ora 14:48 - Începe meciul cu Simona prima la serviciu.

Vezi și: Surpriză mare pe partea de tablou a Simonei Halep de la Praga

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.

ora 14:42 - Cele două tenismene au pătruns pe teren, iar jocul va începe în câteva minute.

Simona Halep (locul 2 WTA) și Polona Hercog (locul 46 WTA) s-au întâlnit de trei ori până acum:

Sofia, 2009: 7-6 (3), 1-6, 6-2 pentru Polona;
Miami, 2019: 5-7, 7-6 (1), 6-2 pentru Halep;
Eastbourne, 2019: 6-1, 4-6, 6-3 pentru Halep.

Turneul de la Praga este dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari și se desfășoară pe durata acestei săptămâni.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!