Simona Halep câștigă primul meci oficial din noul sezon

Simona Halep a câștigat, luni, primul meci oficial disputat de ea în acest sezon.

Ocupanta locului 2 în clasamentul WTA a învins-o în turul doi al turneului Gippsland Trophy de la Melbourne (Australia) pe rusoaica Anastasia Potapova (locul 101 WTA).

6-4, 6-4 a fost scorul confruntării dintre Simona Halep și Anastasia Potapova, care a durat o oră și 24 de minute.

A fost prima întâlnire directă dintre cele două tenismene.

Simona a arătat un tenis solid în fața unei adversare care a reușit s-o pună în dificultate în câteva momente.

Cu un serviciu excelent, chiar impresionant pe alocuri, reprezentanta noastră a reușit să facă diferența în momentele cheie și să-și adjudece o victorie importanta în vederea sezonului care urmează.

În optimile de finală de la Gippsland Trophy, Simona o va întâlni, cel mai probabil miercuri, pe învingătoarea întâlnirii dintre Laura Siegemund și Destanee Aiava.

Gippsland Trophy se desfășoară între 31 ianuarie și 6 februarie.

Vezi: Prima reacție a Simonei Halep după victoria de la Melbourne

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, evoluția meciului dintre Simona Halep (locul 2 WTA) și Anastasia Potapova (locul 101 WTA), din turul doi al turneului Gippsland Trophy de la Melbourne (Australia).

Simona Halep - Anastasia Potapova 6-4, 6-4

Setul II

6-4 GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

5-4 Simona face break-ul și va servi pentru câștigarea meciului.

4-4 Simona servește excelent si egalează la 4. Foarte echilibrat acest set doi.

3-4 Game izbutit de Potapova, care trece din nou în față.

3-3 Simona egalează după două game-uri excelente.

2-3 Rebreak Simona Halep, după un game foarte bun al sportivei noastre.

1-3 Momentele bune de joc ale rusoaicei se concretizează printr-un break.

1-2 Potapova joacă foarte bine în acest debut de set doi și reușește s-o pună în dificultate pe Simona.

1-1 Simona egalează la 1 după un game solid.

0-1 Anastasia Potapova își face serviciul și câștigă primul game al setului secund.

Setul I

6-4 Simona câștigă primul set al meciului cu Potapova după 38 de minute.

INFO: Anastasia Potapova (19 ani) a ocupat locul 1 la junioare, unde în 2016 s-a impus la Wimbledon după o finală cu Dayana Yastremska.

5-4 Potapova răspunde cu un game câștigat la 0. Simona va servi însă acum pentru câștigarea primului set.

5-3 Game alb reușit de Simona, care este la doar un game distanță de câștigarea primului set.

4-3 Rusoaica nu renunță așa ușor la luptă și se menține aproape. Simona urmează la serviciu.

INFO: Simona Halep este cap de serie numărul 1 la acest turneu.

4-2 Simona păstrează ecartul între ea și Anastasia Potapova.

3-2 Game bun reușit de Potapova.

3-1 Simona salvează două mingi de break și apoi își face serviciul.

2-1 Ocupanta locului doi în clasamentul WTA reușește un nou break și trece din nou la conducere.

1-1 Schimb de break-uri în acest start de meci.

1-0 Simona începe perfect meciul, cu break.

ora 10:04 - A început meciul. Potapova servește prima.

Simona a avut primul tur liber, în timp ce Anastasia Potapova a trecut de Whitney Osuigwe în două seturi, scor 6-3, 6-0.

Meciul este televizat de Digi Sport 2.

Este prima întâlnire directă dintre cele două tenismene.

Învingătoarea va da piept în runda următoare cu câștigătoarea meciului dintre Laura Siegemund, care astăzi a trecut în runda inaugurală de Monica Niculescu (scor 7-5, 6-4), și Destanee Aiava.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!