Sevilla a câștigat Europa League după o finală cu cinci goluri

FC Sevilla a câștigat, vineri seara, pentru a șasea oară Cupa UEFA/Europa League.

În finala disputată la Koln, în Germania, andaluzii au învins-o pe Inter, cu 3-2, după un meci extrem de spectaculos.

Patru dintre cele cinci goluri ale ultimului act s-au marcat în prima repriză, iar golul decisiv a fost de fapt un autogol!

Inter a deschis scorul repede, în minutul 3, prin golgheterul Lukaku, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută tot de el.

Egalarea spaniolilor a venit după numai 9 minute, când De Jong i-a luat fața lui Godin și l-a învins pe Handanovic cu o lovitură de cap.

Același De Jong și-a adus echipa în avantaj, în minutul 33, tot cu o lovitură de cap.

Scorul cu care s-a intrat la cabine a fost însă 2-2, după ce Godin și-a mai spălat din păcatele de la primul gol al Sevillei și a egalat cu o lovitură de cap.

Lukaku, înger și demon

Dupa pauză, cele două au jucat mai precaut, iar soarta finalei a fost decisă de Lukaku. Din păcate pentru el și pentru Inter, nu așa cum s-ar fi așteptat.

În minutul 65, atacantul belgian, autor a 34 de goluri în acest sezon, a ratat singur cu Carlos.

10 minute mai tărziu, Lukaku a pus greșit piciorul la o reluare pe spate a lui Diego Carlos și și-a introdus mingea în propria poartă, trimițând, totodată, trofeul la Sevilla.

La 6 victorii din tot atâtea finale disputate a ajuns Sevilla.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, finala Europa League dintre FC Sevilla și Inter.

Sevilla - Inter 3-2 (De Jong '12 și '33, Lukaku '74 - autogol / Lukaku '5 - penalti, Godin '35)

min.90+6 - FINALUL PARTIDEI! SEVILLA CÂȘTIGĂ EDIȚIA 2019/2020 DIN EUROPA LEAGUE!

min.90+1 - Candreva, introdus în repriza secundă, trimite periculos spre poartă, dar Bono intervine decisiv.

min.90 - Vom avea 6 minute de prelungiri.

min.81 - Ce ocazie! Kounde scoate de pe linia porții la un șut al lui Sanchez!

min.80 - Kounde reia cu capul peste poartă dintr-o poziție foarte bună.

min.74 - GOOOL SEVILLA! Lukaku își bagă mingea în propria poartă la o foarfecă a lui Diego Carlos!

min.69 - Ocampos nu mai poate continua și va fi înlocuit cu Munir.

min.65 - Lukaku scapă singur spre poarta adversă, dar Bono are o intervenție de zile mari.

min.62 - O repriză secundă mai liniștită, cele două echipe nu-și mai asumă aceleași riscuri ca-n primul mitan.

ora 23:03 - Startul reprizei secunde.

min.45+1 - Finalul primei reprize.

min.35 - GOOOL INTER! "Nerazzurrii" răspund imediat, prin Godin, cu capul dintr-o centrare a lui Brozovic!

min.33 - GOOOL SEVILLA! De Jong marchează din nou cu capul după o centrare a lui Banega!

min.22 - Ocampos șutează în forță, dar mingea lovește plasa laterală.

min.18 - D'Ambrosio trimite peste poartă dintr-o poziție bună.

min.12 - GOOOL SEVILLA! De Jong egalează cu capul după o centrare excelentă a lui Navas!

INFO: Lukaku a ajuns la 34 de goluri marcate în acest sezon în toate competițiile pentru Inter.

min.5 - GOOOL INTER! Lukaku transformă cu siguranță lovitura de la 11 metri!

min.3 - Penalti pentru Inter! Diego Carlos îl scapă pe Lukaku și apoi îl faultează în careu!

INFO: Cele două echipe nu s-au mai înfruntat până acum într-o competiție europeană.

ora 22:00 - A început finala!

Finala se dispută la Koln (Germania) și este televizată de posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus.

În semifinale, Sevilla a învins-o pe Manchester United, cu 2-1, în timp ce Inter a spulberat-o pe Șahtior Donețk, scor 5-0.

Sevilla a mai câștigat de 5 ori Cupa UEFA/Europa League, pe când "nerazzurrii" au triumfat de 3 ori în această competiție.

ECHIPELE:

Sevilla: Bono - Navas, Kounde, Carlos, Reguilon - Banega, Fernando, Jordan - Ocampos, De Jong, Suso.
Antrenor: Julen Lopetegui.

Inter: Handanovic - Godin, De Vrij, Bastoni - D'Ambrosio, Barella, Gagliardini, Brozovic, Young - Lautaro Martinez, Lukaku.
Antrenor: Antonio Conte.

Arbitru: Danny Makkelie (Olanda).