Serbia a cucerit ultima medalie de aur pusă în joc la Olimpiadă, în turneul de polo

Echipa națională a Serbiei la polo pe apă masculin a cucerit ultima medalie de aur de la Jocurile Olimpice de vară de la Tokyo, după o finală în care a dispus de selecționata Greciei.

În ultimul act, sârbii, campioni olimpici și în 2016 la Rio, au trecut de Grecia cu 13-10, o adevărată surpriză plăcută a acestui turneu. Elenii trecuseră în semifinale de marea favorită Ungaria.

Ungaria a intrat în posesia bronzului, după ce a dispus cu 9-5 de Spania, în meciul din finala mică.

Franța e regina handbalului mondial. A câștigat și titlul olimpic la feminin după o revanșă în fața Rusiei

Croația a bifat locul 5 după ce a trecut de SUA cu 14-11, în timp ce locul 7 a fost ocupat de Italia, scor 18-17 cu Muntenegru.

339 de titluri olimpice au fost acordate la Tokyo, începând cu 23 iulie, iar SUA a câștigat la limită în fața Chinei în clasamentul pe medalii, cu 39 la 38 în ceea ce privește numărul medaliilor de aur.

Team Serbia - Water Polo at its finest

113 medalii per total au obținut americanii, în timp ce sportivii chinezi se pot lăuda cu 88. Locul 3 a fost ocupat de țara gazdă Japonia, cu 27 de medalii de aur și 58 per total.

Sfârșitul unei ere! Lionel Messi și-a luat adio de la Barcelona cu lacrimi în ochi: Toată viața mea a însemnat FC Barcelona

Danielle Collins, posibilă primă adversară a Simonei Halep la Montreal, a ajuns în finala de la San Jose

Fenomen îngrijorător în Oceanul Atlantic: Un sistem crucial de curenţi este pe cale să se prăbuşească şi vremea s-ar putea răci radical în Europa