Sepsi a câștigat în Conference League sub privirile lui Viktor Orban

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat prima manșă a întâlnirii cu Olimpija Ljubljana din turul doi preliminar al Conference League.

3-1 este scorul cu care deținătoarea Cupei României s-a impus într-un meci la care a asistat și prim-ministrul Ungariei, Viktor Orban.

Orban s-a afişat cu fularul lui Sepsi la gât și a fost aclamat de cei aproximativ 8.000 de spectatori.

Oaspeții au deschis scorul devreme (min.4) prin Seslar, după o respingere greșită a lui Bălașa.

Sepsi a egalat în prelungirile primei reprize, când Ștefănescu a ratat inițial de la 11 metri, însă a trimis în poartă mingea respinsă de goalkeeperul slovenilor.

Minutul 67 a adus eliminarea lui Seslar pentru un fault în postura de ultima apărător și, totodată, un nou penalti ratat de gazde, de această dată prin Tudorie.

Covăsnenii aveau totuși să obțină victoria prin două goluri marcate în ultimele minute: Păun (min.84) și Karamatic (min.90+3 - autogol).

Manșa secundă va avea loc joia viitoare.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Ispas - Aganovic, Păun, Ștefănescu - Golofca - Rondon, Gheorghe.

Olimpija Ljubljana: Vidovsek - Lasickas, Estrada, Karamatic, Fernandes - Seslar, Pilj, Elsnik - Kvesic, Prtajin, Robalo.

Arbitru: Donald Robertson (Scoția).