România se califică în sferturile de finală ale Campionatului European de polo

Naționala de polo masculin a României a obținut calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European.

Echipa noastră a învins în play-off Georgia, scor 18-11. Scorul pe reprize a fost 5-1, 5-3, 3-2, 5-5.

În sferturile de finală, România va întâlni Spania, pe 12 ianuarie, de la ora 17:30. Ibericii au terminat pe podium la ultimele trei ediții ale Campionatului European.

La ediția trecută a Campionatului European, din 2022, România s-a clasat pe locul 10.

Cel mai bun rezultat al României la Europeanul de polo este locul 4, pe care l-am ocupat în 1993 și 2006.

Victoria le-a adus băieților lui Bogdan Rath și calificarea la Campionatul Mondial, unde vor fi prezenți după o pauză de 11 ani.